کاهش کلرامین در استخر فوک‌های بانهام انگلستان | استخر و جکوزی - آبنما

هیدروفلو دستگاه رسوبزدا ی آب

کاهش کلرامین در استخر فوک‌های بانهام انگلستان

کاهش کلرامین در استخر فوک‌ها با نصب رسوبزدا الکترونیکی هیدروفلو

رسوبزدا و گندزدای الکترونیکی هیدروفلو در باغ وحش بانهام در نزدیکی نورفولک انگلستان مورد استقبال قرار گرفته است. در این باغ وحش بیش از 1000 حیوان نگهداری می‌شود. یکی از جذابترین حیواناتی که مورد توجه بازدید کنندگان است، فوک آفریقای جنوبی است. سختی گیر و رسوبزدا هیدروفلو توانست کمک شایانی در پاکسازی آب در این باغ وحش نماید.

هیدروفلو دستگاه رسوبزدا ی آب

مشکل اصلی نگهداری آنها، حفظ کیفیت آب و نگه داشتن PH آب برای 290 مترمکعب آب استخر است. دلیل این مشکل وجود بیش از حد جلبک، مواد ارگانیک ناشی از بدن فوک‌ها و همچنین مقدار ماهی است که روزانه به فوک‌ها به عنوان تغذیه داده می‌شد و طبیعتاً این مشکل در تابستان با افزایش دما بیشتر می‌گردید. کاملا مشخص است کاربرد سختی گیر الزامی است.

 

هیدروفلو دستگاه رسوبزدا ی آب

وضعیت استخر قبل از نصب رسوبزدا هیدروفلو:

قبل از نصب رسوب زدا هیدروفلو، کل آب استخر می‌بایست در هر 7/1 ساعت یکبار فیلتر شده و فیلترهای شنی نیز می‌بایست 2 یا 3 بار در هفته بک واش می‌شدند. علاوه بر این یک روز در هفته نیز می‌بایست صرف تمیز کردن فیلترها و جایگزینی آب جدید می‌شده است. برای انجام این کار فوک‌ها را از استخر بیرون می‌بردند که موجب نارضایتی بازدیدکنندگان می‌گردید. مشکل عمده دیگر این بود که میزان کلر آب به دلیل تأثیرات منفی بر روی فوک‌ها می‌بایست در کمترین حد ممکن تنظیم می‌گردید.

کلر مازاد ایجاد محصولات جانبی کلر یا DBPs در آب می‌نماید. مایعات و ترشحات خروجی از بدن فوک‌ها، باقیمانده‌های پوستی دارای مواد آلی هستند که در اثر ترکیب با کلر ایجاد کلروفرم و تری هالومتان می‌نماید. تری هالومتان و کلروفرم برای انسان سرطانزا بوده و برای سلامتی حیوانات نیز بسیار مضر است. عدم تزریق کلر یا کاهش مقدار کلر در آب استخر باعث رشد سریع میکروارگانیسم‌ها می‌گردد و افزایش تزریق کلر ایجاد محصولات خطرناک ناشی از کلر در آب می‌نماید. بنابراین همیشه معضل اساسی در تنظیم دقیق و صحیح مقدار کلر تزریقی وجود دارد که مهندسان تأسیسات را با مشکل مواجه می‌نماید.
مدیریت باغ وحش بانهام پس از آشنایی با تکنولوژی نوین رسوبزدایی و گندزدایی هیدروفلو، تصمیم گرفت که به مدت سه ماه، پارامترهای اساسی و مهم آب استخر را مورد آنالیز و بررسی قرار دهد. به همین منظور یک دستگاه رسوب گیر و گندزدای الکترونیکی هیدروفلو سری P در مدار تصفیه استخر و قبل از فیلترهای شنی نصب نگردید. سختی گیر هیدروفلو سری P در برجهای خنک کن و استخرهای شنای خانگی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

رسوب زدای الکترونیکی هیدروفلو با ارسال سیگنال‌های رادیویی ایمن در آب و مدار تصفیه استخر، کلرهای غیرآزاد و فیکس را به کلر آزاد تبدیل می‌نماید. به عبارت دیگر تمامی کلرهای غیرفعال را در هنگام عبور از زیر سختیگیر هیدرفلو، شکسته و به کلر آزاد تبدیل می‌نماید. بنابراین میزان مصرف کلر به شدت کاهش می‌یابد، چون تمامی کلرهای موجود در استخر به کلر آزاد تبدیل می‌گردند. هربار که کلر در ترکیب با مواد آلی و ذرات معلق به کلر غیر آزاد تبدیل شود، با عبور از زیر دستگاه رسوبزدا هیدروفلو، مجدداً شکسته و به کلر آزاد تبدیل می‌شود.
چند هفته پس از نصب رسوبگیر آب هیدرفلو پیشرفت های قابل توجهی مشاهده شد و مدیریت باغ وحش تحت تأثیر عملکرد نوین، این تکنولوژی قرار گرفت. به طور خلاصه استفاده از تکنولوژی رسوبزدایی و گندزدایی هیدروفلو در این استخر نتایج ذیل را در بر داشت:
•افزایش قابل توجه کیفیت و شفافیت آب
• کاهش میزان مصرف کلر
• کاهش قابل توجه میزان کلرامین موجود در آب
• کاهش قابل توجه هزینه های بهره برداری
• حفظ میزان PH در محدوده 5/7
• کاهش میزان بک واش از هفته‌ای 2 الی 3 بار به هر 3 هفته یک بار کاهش یافت .
تکنولوژی رسوب زدایی و گند زدایی هیدروفلو یکی از مهم ترین و اساسی ترین تجهیزات مورد نیاز در مدار تصفیه هر استخر است. رسوبزداها و سختی گیر های هیدروفلو دارای عمری بیش از 35 سال بوده و بدون نیاز به سرویس و نگهداری هستند.