پروژه نصب رسوب زدا هیدروفلو در شرکت ایساکو | استخر و جکوزی - آبنما

نصب رسوب زدا ی هیدروفلو در مجموعه ورزشی ایثارگران کرمانشاه

پروژه نصب رسوب زدا هیدروفلو در شرکت ایساکو

اجرای رسوبزدا هیدروفلو در مجموعه ورزشی مجتمع قمر بنی هاشم(ع)

نقش رسوبزدا هیدروفلو در استخر این مجموعه ورزشی چیست؟ ما در این پست از اثرت مثبت این رسوبزدا صحبت خواهیم کرد.

استان دلاور خیز و شهید پرور کرمانشاه به عنوان یکی از دژه های مستحکم و مقاوم ایران اسلامی در طی سالهای دفاع مقدس برگ زرینی بر افتخارات این دیار کهن افزود و در این راه با تقدیم 9 هزار و 500 شهید، 17 هزار جانباز و 2 هزار آزاده سرافراز به عنوان یکی از سنبلهای مقاومت و پایداری در کشورمان نام خود را به ثبت رساند. معاونت بهداشت و درمان بعنوان یک حوزه تخصصی و کلیدی با توجه به مشکلات جسمی و روحی ایثارگران و خانواده‌های ایشان بعنوان متولی حفظ و ارتقاء سطح سلامت جامعه هدف انجام وظیفه می‌نماید.
این معاونت با یک رده ستادی معاونت شامل اداره درمان، اداره دارو و تجهیزات اداره آموزش و بهداشت و اداره توانبخشی و همچنین مراکز درمانی شامل مرکز توانبخشی امام خمینی جانبازان نخاعی و مرکز بازتوانی ویلاشهر بخش ویژه جانبازان اعصاب و روان بیمارستان ابن سینا و مجتمع قمر بنی هاشم (ع)، خدمات متنوع درمانی و بهداشتی را ارائه می‌نماید که بخشی از اهداف معاونت بهداشت و درمان ارتقاء سلامت و توانبخشی جامعه تعریف شده است.

مشکل:
در مجموعه ورزشی، خدمات درمانی و توانبخشی مجتمع قمر بنی هاشم(ع) مشکلات ناشی از رسوب و رسوب گرفتگی خصوصاً در لوله‌ها و نازل‌های جکوزی 10 ، 12 نفره و استخر هیدروتراپی به مرحله حادی رسیده بود. لوله کشی سیستم تامین فشار و جت نازل‌ها حوض‌های فوق از جنس پلی اتیلن طراحی و اجرا گردیده و لوله‌ها به صورت دفنی از محل موتورخانه تا حوض‌های مربوطه کشیده شده‌اند. هر چند که به نظر می‌رسد به دلیل ضریب زبری پایین در لوله‌های پلی اتیلن مشکل رسوب گذاری در داخل لوله‌ها مرتفع شده است اما واقعیت اندکی متفاوت است. تیم بهره بردار و نگهدار مجموعه مجبور بودند در هر 2 الی 3 روز کلیه نازل‌ها را باز و تمیز نمایند. دلیل گرفتگی نازل‌ها تشکیل رسوبات کربنات کلسیم و منیزیم داخل لوله‌ها بود.

طبق گزارشات به دست آمده در هر نوبت تمیز کاری 4 الی 6 کیلوگرم رسوب از پشت نازل‌ها تمیز می‌گردید. نکته قابل توجه برای تیم نگهداری این بود که تکه‌های بزرگ رسوب دقیقاً شکل لوله به خود گرفته بودند و مشخص بود که از داخل لوله‌های ارتباطی جدا شده‌اند. عامل تغییر دما در 2 بخش باعث بروز این مشکل است. اول تغییرات دما و افزایش آن حلالیت آب را کاهش داده و املاح معدنی مربوط به سختی‌های موقت در آب به صورت رسوب آزاد می‌گردند که به مرور زمان روی سطوح لوله‌ها می‌نشینند.
دوم افت دما در لوله‌های دفنی است که باعث می‌گردد لوله انقباض حجمی پیدا نموده و به رسوبات سخت تشکیل شده فشار آورده و باعث شکستن و جدا شدن آنها در نقاط مختلف لوله گردد. این افت دما به ویژه در فاصله بین پایان زمان بهره برداری روزانه تا شروع بهره برداری روز بعد به حداکثر مقدار خود می‌رسد. حالا با شروع به کار کردن پمپ‌ها تمامی رسوبات در پشت نازل‌ها گیر می‌نمایند.

راه حل:
در بهمن ماه سال 1387 جناب آقای مهندس قبادی سرپرست محترم تاسیسات مجموعه پس از بررسی‌های فنی و مشاوره‌هایی که با دفتر فنی هیدروپت در تهران انجام دادند اقدام به نصب 3 دستگاه رسوبزدای الکترونیکی هیدروپت نمودند. دو دستگاه رسوب زدا سری HydroFlow مدل w63 برای جکوزی‌های 10 و 12 نفره و یک دستگاه رسوبزدا سری هیدروفلو مدل w40 برای استخر هیدروتراپی نصب گردیدند. محل نصب تمامی دستگاه‌ها بر روی لوله‌های ورودی 2 اینچ فیلترهای شنی بوده است. این تجهیزات با حداکثر توان مصرفی 5/1 وات قادر هستند امواج رادیویی با فرکانس بالا در طول مدار ایجاد نمایند که تشکیل این سیگنال‌های رسوب را داخل سیال ایجاد می‌نماید.

نتیجه
در کمتر از 2 ماه میزان رسوبات چشمگیری کاهش پیدا نمود. نیازی به تمیز کاری 2 الی 3 روزه نازل‌ها نبوده و زمان بازبینی و تمیزکاری به 10 الی 12 روز افزایش یافت. پس از بازدید از نازلها کل میزان رسوب پشت نازل‌ها به حدود نصف استکان رسوب تقلیل یافت.

عملکرد پس از نصب رسوب زدای هیدروفلو

از مسایل بسیار مهم در این دوره این بود که رضایت جانبازان شیمیایی به طرز باورنکردنی افزایش یافته بود. این عزیزان اعلام می‌نمودند که حساسیت ها و ناراحتی‌های پوستی به میزان زیادی کاهش یافته و آرامش مطلوبی پس از درمان دریافت می‌نمایند. دلیل این امر تاثیر رسوبزدای الکترونیکی هیدروپت بر روی شکستن کلرامین‌ها و نتیجتاً کاهش مصرف کلر است. در سیکل های تصفیه استخر همانطور که در نشریه شماره 4 به تفضیل در مورد آن توضیح داده شد کاهش مصرف کلر به میزان حداقل 60 درصد به راحتی قابل دسترسی است.

رسوب زدا ی هیدروفلو