پروژه نصب رسوب زدا هیدرفلو در نازل اسپری‌های برج خنک کننده خط سیمان بجنورد | نازل اسپری

کاربرد رسوبزدای هیدروفلو در نازل اسپری شرکت پپسیکو

پروژه نصب رسوب زدا هیدرفلو در نچیپس باتو BOD

کاربرد رسوبزدا هیدروفلو در نازل اسپری‌های شرکت Pepsico Walkers

شرکت Pepsico Walkers بزرگترین تولید کننده چیپس در انگلستان است که در دنیا تحت برند Lays نیز شناخته می‌‌‌‌‌‌شود. این مجموعه 50 درصد سهم بازار فروش چیپس در انگلستان را دارا بوده و در کارخانه واقع در شهر لستر سالیانه 800 تن سیب زمینی را به 11 میلیون بسته چیپس تبدیل می‌‌‌‌‌‌نماید. رسوبزدا هیدروفلو مشکل رسوب زا در نازل اسپری‌های این واحد حل نموده است.

کاربرد رسوب زدا هیدروفلو در نازل اسپری شرکت پپسیکو

تشکیل رسوب در نازل اسپری‌ها:

در یکی از خطوط تولید، تعداد زیادی نازل اسپری نصب شده تا آب سرد را بر روی محصول اسپری نماید. هر یک از این نازل‌ها دارای مجرای بسیار کوچک با قطر تقریبی 200 میکرون است که بسیار مستعد برای رسوب گذاری است.
مهمترین دلیل علمی‌‌‌‌‌‌ تشکیل رسوب در نازل اسپری‌ها کاهش و افت فشار سیال در زمان خروج از نازل اسپری است که موجب کاهش حلالیت املاح سختی آب شده و رسوب در خروجی مجرای نازل تشکیل می‌‌‌‌‌‌شود.
طبق روال بهره برداری و تولید در کارخانه PepiscoWalkers هر هفته در نازل اسپری‌ها رسوب تشکیل شده، با توقف فرآیند تولید، نازل اسپری‌ها باز شده جهت جایگزین می‌‌‌‌‌‌گردید. نازل اسپری‌های باز شده جهت اسید شویی، تمیز کاری و باز کردن مجاری به کارگاه تعمیرات و نگهداری منتقل می‌‌‌‌‌‌گردد.
تمیزکاری نازل‌ها نیاز به مستقرق کردن آنها در اسید به مدت 3 ساعت داشت و صرف زمان تمیز کاری توسط پرسنل داشت.

 

کاربرد رسوبزدای هیدروفلو در نازل اسپری شرکت پپسیکو

این مجموعه قبلاً هم از دستگاه‌های رسوبزدای هیدروفلو جهت سختی گیری آب در دیگ‌های بخار در کارخانه لستر و دوزینگ پمپ در کارخانه لینکن استفاده نموده و از عملکرد رسوب زداهای هیدروفلو راضی بودند. به همین علت با مراجعه مجدد به شرکت هیدروپت درخواست مشاوره فنی جهت رفع معضل رسوب در نازل اسپری‌ها داشتند.

تیم فنی شرکت هیدروپت پس از بررسی موضوع رسوب زدای هیدروفلو سری I را جهت رفع مشکل پیشنهاد نمودند.
این رسوب زدا علاوه بر جلوگیری از تشکیل رسوب و سختی گیری، قابلیت حذف باکتری‌های بیماری زا و بایوفیلم را نیز دارد. هر چند در شرکت Pepsico مشکل بایوفیلم خطوط آب نداشتند اما پیشنهاد این مدل عملاً ضریب اطمینان سلامتی محصول را بسیار افزایش می‌‌‌‌‌‌دهد.

 

کاربرد رسوب زدا هیدروفلو در نازل اسپری شرکت پپسیکو

در خط تولید 4 مجموعه نازل اسپری نصب شده که توسط 2 پمپ تغذیه می‌‌‌‌‌‌شوند، به عبارتی هر پمپ 2 خط نازل را تحت پوشش قرار می‌‌‌‌‌‌دهد. جنس لوله‌ها در خروجی پمپ‌ها پلاستیک هستند و با توجه به مشکل رسوب در نازل اسپری‌ها به مرور زمان تعداد نازل اسپری‌ها اضافه شده است.

درمجموع 1 دستگاه رسوبزدای هیدروفلو I-45 جهت دو لوله پلاستیکی در نظر گرفته شد که در تصویر بالا مشخص است. از آنجایی که تمامی‌‌‌‌‌‌خط تولید از استنسیل استیل می‌‌‌‌‌‌باشد تشکیل لوپ یکی از موارد فنی قبل از نصب رسوبزدای است.

نصب رسوبزدا هیدروفلو و نتایج حاصل از آن

با در نظر گرفتن محل مناسب و عبور شلنگ‌های پلاستیکی از داخل رسوب زدای هیدروفلو مشکل رسوب لوپ نیز مرتفع گردید. یکی از دلایل نصب رسوبزدایI-45 درجه حفاظت الکتریکی IP68 است که آنرا کاملاً در مقابل آب غیر قابل نفوذ می‌‌‌‌‌‌نماید.
بدلیل مسایل بهداشتی تمامی‌‌‌‌‌‌خطوط تولید به صورت مداوم شسته می‌‌‌‌‌‌شوند و نصب ایمن I-45 هیچگونه خللی در فرآیند شستشو ایجاد نمی‌‌‌‌‌‌نماید. رسوبزدای I-45 کاملاً ضد آب است.
پس از نصب سختیگیر هیدروفلو و عملکرد بسیار عالی آن در رسوبزدایی، تمیز کاری هفتگی بدلیل عدم گرفتگی نازل اسپری‌ها متوقف گردید. رسوبزدای I45 در تاریخ 19 مارس 2013 نصب گردید و در بازدید دوره ای سپتامبر 2013 یعنی 24 هفته تولید بدون توقف تمامی ‌‌‌‌‌‌نازل اسپری‌ها کاملاً تمیز و عاری از رسوب بودند.
مجموعه Pepiso در ارزیابی 1 ساله سختی گیری هیدروفلو هزینه‌های تمیز کاری 95 درصد کاهش یافته که شامل 147 نفر ساعت هزینه پرسنلی و 196 لیتر اسیدشویی است.