پروژه رسوب زدای هیدروفلو در برج سرو نقره ای | دیگ های آبگرم و آبداغ

رسوب زدای هیدروفلو برج سرو نقره ای

رسوب زدای هیدروفلو در برج سرو نقره ای

رسوب زدای هیدروفلو مدل C100 در برج سرو نقره‌ای

دیگ‌های آبگرم از مولد‌های گرمایی انرژی هستند که عموماً قلب یک سیستم گرمایشی در موتورخانه‌ها هستند. دیگ‌های آبگرم به دو دسته اصلی تقسیم می‌گردند. برای ظرفیت و فشار کاری پایین از دیگ‌های چدنی که به صورت پره پره هستند استفاده می‌شود. این نوع دیگ‌ها از محبوب ترین مولدهای گرمایی هستند که با اضافه کردن پره‌های دیگ ظرفیت گرمایشی افزایش می‌یابد. درصورت خرابی یک پره در اثر خوردگی یا رسوب، می‌توان همان پره را تعویض نمود که صرفه جویی زیادی در هزینه تعمیرات به همراه دارد.

محدودیت دیگ‌های چدنی

محدودیت دیگ‌های چدنی، حداکثر ظرفیت گرمایشی و دیگری حداکثر فشار کاری است. معمولا دیگ‌ها چدنی در فشارهای پایین و ساختمان‌های غیر مرتفع مورد استفاده قرا می‌گیرند. دیگ‌های فولادی، مخازن تحت فشار هستند که در ظرفیت‌هایی تا 35 میلیون کیلوکالری در ساعت نیز طراحی و ساخته می‌شوند. در دیگ‌های فولادی فایر تیوب که آتش داخل تیوب و آب خارج آن قرار دارد، مشکل رسوب گذاری بر روی تیوب‌های حرارتی، می‌تواند منجر به خرابی بویلر گردد. به دلیل شار بالای حرارتی، تشکیل رسوب، این فرایند انتقال حرارت را مختل می‌نماید. علاوه بر افزایش مصرف سوخت می‌تواند موجب تنش‌های حرارتی و خوردگی ناشی از آن گردد.

 

رسوب زدای هیدروفلو برج سرو نقره ای

برج مسکونی سرو نقره ای

مجموعه برج مسکونی سرو نقره ای واقع در سعادت آباد، دارای موتورخانه مرکزی گرمایشی است. دو دستگاه دیگ آبگرم فولادی سه پاس شرکت پاکمن مدل PHWB3-290 هر یک به ظرفیت 5/2 میلیون کیلوکالری نصب است که یک دستگاه رسوب زدا هیدروفلو مدل C100 در تاریخ 22/07/93 جهت پوشش تمام مدار بسته گرمایشی شامل رایزرها، فن کویل‌ها و رادیاتورها و داخل کویل‌های منابع کویلی بر روی کلکتور برگشت نصب گردیده است. این دستگاه با ارسال سیگنال‌های ایمن و بی ضرر رادیویی تمامی‌ مدار لوله کشی را حتی در حالت سکون آب در مقابل رسوب و خوردگی محافظت می‌کند.

نکات قابل توجه

قابل ذکر است که موتورخانه این ساختمان دارای 2 زون ارتفاعی جهت منابع آبگرم مصرفی با 5 دستگاه منابع کویلی است که تمامی ‌مدارهای آب گرم مصرفی با دستگاه رسوب زدای هیدروفلو پوشش داده شده که جهت اطلاع از جزئیات پروژه می‌توان به منابع کویلی مراجعه نمود.

 

رسوب زدای هیدروفلو برج سرو نقره ای

رسوبزدای هیدروفلو در برج سرو نقره ای

بررسی کارشناسان رادین گستر

در بازدید دوره ای رایگان شرکت رادین گستر سینا در تاریخ 24/3/95، کلکتور خروجی بویلرها بازشده و از طریق لوله آبگرم خروجی داخل بویلر قابل رویت بود. به دلیل وجود بخار آبگرم امکان تهیه عکس با کیفیت موجود نبود. تمامی‌تیوب‌ها تمیز و فاقد رسوب هستند.

همچنین از آب بویلر نمونه برداری گردید. مقدار TDS آب بویلر حدود 110 میلی گرم در لیتر اندازه گیری گردید. همچنین مقدار سختی کل آب بویلر ppm As CaCo3 85  و مقدار سختی کربناتی 17 میلی گرم در لیتر اندازه گیری گردید.

شفافیت آب بویلر در تصاویر به وضوح مشخص است که نشان‌دهنده عملکرد عالی رسوب زدا هیدروفلو در محافظت تجهیزات گرمایشی است. عمر مفید رسوب زدای هیدروفلو بیش از 30 سال است، و تنها سختی گیری است که همزمان مانع از رسوبگذاری و کاهش خوردگی می‌گردد.

 

رسوب زدای هیدروفلو برج سرو نقره ای

رسوبزدای هیدروفلو برج سرو نقره ای