پروژه نصب رسوب زدا هیدرفلو در چیپس باتو BOD | تصفیه بیولوژیک فاضلاب و بایوفیلم

هیدروفلو دستگاه رسوب زدا ی آب

پروژه نصب رسوب زدا هیدرفلو در نچیپس باتو BOD

گندزدایی پسآب فاضلاب و حذف BOD با رسوبزدا هیدروفلو

در بررسی‌های اولیه از پسآب فاضلاب کارخانه، فاضلاب توسط آزمایشگاه معتمد میزان BOD و COD نمونه برداری و آنالیز گردید. البته شواهد بصری در زمان نصب رسوبزدا هیدروفلو نیز حاکی از کیفیت بسیار نامطلوب پسآب بود. رنگ آب کاملاً سبز بوده و پسآب مملو از خزه و جلبک و میکروارگانیسم بود.

بوی نامطبوع در محوطه اطراف مخزن و تجمع حشرات موذی نیز از دیگر مشکلات این واحد تولیدی بود. تخلیه پسآب به آبهای سطحی کشاورزی در اطراف نیز موجی از نارضایتی دائمی صاحبان مزارع اطراف را به همراه داشت.

واحد فنی هیدروپت، پس از بازدید از سایت و بررسی نتایج آزمایش یک دستگاه سختی گیر و گندزدای هیدروفلو سفارشی(High Voltage) بر روی لوله ” 4 دهش پمپ سیر کولاسیون (واحد هوادهی) واحد پس‌آب فاضلاب نصب نمود.

 

هیدروفلو و رسوب زدا ی آب

 

رسوب زدا و گندزدای هیدروفلو سری P از محصولات شرکت هیدروپت با قرار گرفتن بر روی مدار سیرکولاسیون قادر است کلیه میکروارگانیسمها، باکتریها، پروتزها و… را که دارای سیتوپلاسمها هستند، از بین ببرد. دستگاهها با توان مصرفی 25 الی 65 وات و با برق 220 ولت شهر کار می‌نماید.

این رسوبزداها به طور تمام وقت در هفت روز هفته میکروارگانیسمها را از بین برده و BOD را کاهش می‌دهد. در حالی که عمر مفید این سختی گیر بیش از 30 سال بوده و هیچگونه سرویس و نگهداری ندارد. جهت عمکرد بهینه جهت گندزدایی فرکانس رسوبزدای هیدروفلو در محدوده 120 الی 160 کیلوهرتز باند رادیویی AM تنظیم شده است.

رسوب زدا ها قابلیت نصب آسان بر روی هرگونه لوله اعم از فلزی یا غیرفلزی و سیمانی را دارد. عمر دستگاه‌ها، مرهون طراحی صنعتی ویژه آن، بالای 30 سال است. درجه حفاظت دستگاه‌ها IP.66 و کاملاً ضد آب بوده و برای محیطهای باز طراحی شده است.

 

نصب رسوب زدا هیدروفلو و نتایج حاصل از آن

بعد از نصب رسوب گیر هیدروفلو مقرر گردید پمپ سیرکولاسیون به طور دائم در مدار قرار گیرد تا با عبور پسآب از داخل دستگاه گندزدایی انجام گردد. همچنین جهت کنترل عملکرد رسوبگیر و گندزدای هیدرفلو مقرر گردید در فواصل زمانی مشخص تست BOD یا اکسیژن مورد نیاز واکنشهای بیو شیمیایی و COD انجام پذیرد.

طبق آزمایشات بعمل آمده از نمونه پسآب توسط شرکت پیرایه زیست قزوین در تاریخهای 20/07/88 ، 23/07/88 و 02/08/88 کاهش BOD از مقدار 200 میلی گرم در لیتر اولیه به میزان 49 به 39 و نهایتاً 2/ 23 میلی گرم در لیتر کاهش یافت. این مقدار در حد مجاز دفع به آبهای سطحی است. خزه، جلبک و بوی نامطبوع کاملاً از بین رفت.

 

هیدروفلو و رسوب زدا ی آب

 

رنگ سبز استخر به خاکستری تغییر و بهبود وضعیت رضایتمندی کشاوزران همسایه را نیز به همراه داشت. آشنایی با یک راهکار ساده تکنولوژیک می‌تواند از صرف هزینه‌های بسیار زیاد جلوگیری نماید.

پروژه‌های مرتبط با تصفیه بیولوژیک و بایوفیلم:

هیدروفلو و رسوب زدا ی آب