رسوبزدای هیدروفلو، بهینه ساز عملکرد ضد میکروبی

12 تیر, 1399
رسوبزدا,رسوب زدا,سختی گیر,سختیگیر

رسوبزدای هیدروفلو عملکرد ضد میکروبی را بهینه می‌کند

یک شرکت بسته‌بندی سیب در شمال غربی اقیانوس آرام از شرکت رسوبزدا هیدروفلو کمک خواست تا ضمن استفاده از مواد شیمیایی، میزان مصرف مواد شیمیایی آنها را کاهش دهد. همچنین خطرات مرتبط با باکتری بی‌خطر مواد غذایی و کپک مربوط به پوسیدگی را به حداقل برساند.
خط بسته بندی دارای سیستم دو مجرایی است که مجراها در سریهایی به نام T-Dump (کمپرس سازی) و مخزن درمانی قرار دارند. سیبها از سطلهای انبار شده به مخزن آب مجرای T-Dump منتقل می‌شوند که به دلیل کثیفی و زباله‌های موجود در سطل و میوه، سنگینترین آب در تأسیسات است.

یک پمپ چرخشی با حجم زیاد، جریان کافی را برای شناور کردن سیبها در طول مجرا T-Dump به سمت بالابر ایجاد می‌کند. درست جایی که سیب‌ها از این مجرا خارج شده و دوباره در مجرای دوم فرو می‌روند که همان مجرای درمانی است. آب این مخزن به طور قابل توجهی تمیزتر از مجرای T-Dump است. اما هنوز هم می‌تواند حاوی بار قابل توجهی از باکتری‌ها و میکروارگانیسمهای پوسیدگی باشد.
با توجه به شیوع لیستریوز در سال 2014 که مربوط به مصرف سیبهای کاراملی رنگ بود. تلاش شده بود تا بهترین شیوه‌ها برای به حداقل رساندن حضور پاتوژنهای بی خطر موادغذایی در سیستمهای آب بسته بندی سیب بکار گرفته شود. برنامه‌های درمانی شیمیایی بکار رفته در این مرکز بسته‌بندی با بسیاری دیگر از تجهیزات بسته‌بندی سیب در شمال غربی سازگار است.

مجرای T-Dump با استفاده از اسید سیتریک و اسید پراکسی اکسید (PAA)، تحت شعاع قرار گرفت. تا یک محیط بسیار اسیدی برای سختی گیری از سیب ضمن تکیه بر فعالیت ضد میکروبی PAA برای کنترل میکروارگانیسم تهیه شود. مخزن درمان با کلر (سدیم هیپوکلریت، NaOCI) و یک اسید بافر برای حفظ PH در حدود 7.0 تحت درمان قرار گرفت. بطور معمول برای گرم کردن پوست سیب‌ها به طور صحیح یک پوشش موم تا حدود 90 درجه سانتیگراد گرم می‌شود.
با وجود اینکه مجرای T-Dump با 80 ppm از PAA درمان شده است، میزان اندازه‌گیری شده کل باکتری‌های هوازی و کل قارچها (قالب/ مخمر) در محدوده 103-107 (cfu/mL) بود. این نتایج حاکی از کنترل میکروبی بسیار ضعیف باکتری‌ها و قارچ‌ها در سیستم آب جاری تحت کنترل T-Dump است.

بیشتر بخوانید:   استفاده از رسوب زدا هیدروفلو در مرغداری

 

نصب رسوبزدا

دستگاه‌های رسوب زدا هیدروفلو، دستگاه‌هایی سازگار با محیط زیست هستند که سالهاست در سراسر جهان توزیع می‌شوند. بیش از بیست سال پیش، هیدروپات هلدینگ، واقع در ایالات متحده، با القاء یک سیگنال قوی اما بی ضرر از 150 کیلوهرتز در سراسر سیستمهای لوله کشی ساخته شده از هر جنسی، فرآیندی را طراحی کرده است که مایعات را تصفیه می‌کند. لوله یا سیال داخل آن به عنوان مجرا عمل می‌کند که امکان انتشار سیگنال را فراهم می‌کند.

القای سیگنال از تجمع رسوب و بایوفیلم در سیستمهای لوله‌کشی جلوگیری می‌کند. در نتیجه به تدریج رسوبات موجود را از بین می‌برد. این اقدام پیشگیرانه به طور قابل توجهی هزینه‌های انرژی، مواد شیمیایی، آب و نگهداری را کاهش می‌دهد که باعث افزایش طول عمر تجهیزات و لوله‌ها می‌شود.

 

نحوه عملکرد رسوب زدا هیدروفلو در این سیستم

دستگاه رسوب زدا هیدروفلو روی لوله چرخشی 6 اینچ نصب می‌گردد که حاوب آب مجرای T-Dump است که در آن سطلهای جدید سیب با دو هدف اصلی معرفی شده است:
1) برای تعیین فواید سیگنال هیدروپت با حضور دوز طبیعی مواد شیمیایی
2) تعیین حداقل دوز مواد شیمیایی موردنیاز در حضور سیگنال هیدروپت، برای حفظ کنترل میکروبیولوژیکی مساوی یا بهتر در مقایسه با استفاده از مواد شیمیایی به تنهایی
هنگامی که سختی گیر هیدروفلو شروع به ارسال سیگنال نمود، کاهش قابل توجهی در میران باکتری و قارچ در مخزن مشاهده شد. (18-35 ppm به 14 ppm کاهش یافت)

رسوبزدا ی آب هیدروفلو برای تعیین تأثیر کارایی و عملکرد کلرین به مخزن درمان منتقل شد. در هفته قبل از شروع اعمال سیگنال هیدروپت از رسوبزدای هیدروفلو، آزمایش میکروبیولوژیکی در شرایط 40-50 ppm از کلرین کامل یا PH حدود 6.7 هیچ باکتری و قارچ قابل اندازه‌گیری در سیستم آب (غیر قابل تشخیص) نشان نداد. پس از آغاز سیگنال سختیگیر هیدروفلو، مقدار کلرین کاهش می‌یابد.

بیشتر بخوانید:   تصفیه کننده الکترونیکی آب هیدروفلو برای برج‌های خنک کننده

جالب توجه است حتی با دوزهای کم حدود 10 ppm از کلرین کامل، نتایج میکروبی قابل شناسایی نبوده است. همچنین میزان کلرین آزاد و کلرین کامل دقیقا یکسان بود. با این وجود وقتی رسوبزدا هیدروفلو خاموش شد و کلرین کامل روی 10 ppm باقی مانده بود. سطح کلرین آزاد به کمتر از نیمی از کلرین کامل کاهش یافت و تعداد میکروبها قابل ردیابی بودند. ( از 101 تا 103 cfu/mL)

 

فواید کاربرد رسوبزدا هیدروفلو

به عنوان یک مزیت جانبی، پرسنل نظافت‌چی گزارش دادند که در هنگام بهره‌برداری از رسوب زدا هیدروفلو نسبت به عملیات عادی توسط مواد شیمیایی، عملکرد راحتتری داشتند. چراکه زباله‌های جمع شده در دیوار‌های جانبی گلخانه‌ها بطور قابل توجهی کمتر شده است.
نتایج این مطالعه نشان دهنده فواید چشم گیر فناوری سازگار با محیط زیست هیدورپت برای تقویت توانایی ضد عفونی کننده‌ها برای کنترل باکتری‌ها و قارچ‌ها در سیستمهای آب بسته بندی سیب است که باعث کاهش حداقل غلظت مهارکننده می‌شود. مزایای مشابهی در سیستمهای خنک کننده آب، استخرها و سایر کاربردهای صنعتی مشاهده شده است.

منبع: https://www.hydroflow-usa.com/HydroFLOW-Optimizes-Antimicrobial-Performance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *