پروژه رسوب زدای هیدروفلو در منابع کویلی شرکت سایپا پرس | منابع کویلی و مبدل های صفحه‌ای

نصب رسوب زدای هیدروفلو روی منابع کویلی سایپا پرس

رسوب زدای هیدروفلو در منابع کویلی شرکت سایپا پرس

نصب رسوب زدا هیدروفلو روی منابع کویلی شرکت سایپا پرس

شركت سایپا پرس در سال ۱۳۷۸بعنوان یكی از شركتهای گروه خودروسازی سایپا به منظور تولید قطعات پرسی بدنه خودرو در مساحتی بالغ بر ۲۲۷۵۰۰ متر مربع در ۱۴ كیلومتری جاده قدیم تهران- قم (باقر شهر) تأسیس شد. در حال حاضر این شركت با ایجاد اشتغالی قریب به ۱۵۰۰ نفر؛ بزرگترین تولیدكننده قطعات پرسی بدنه خودرو و خدمات برش كاری در خاورمیانه محسوب می‌شود و با بهره مندی از متخصصان و كارشناسان با تجربه توانسته است نقش مهمی را در عرصه صنعت و تولید كشور ایفا نماید. این شركت دارای دو سالن تولیدی به نامهای سالن پرس و مجموعه سازی است .حال چرا یک شرکت خودروسازی به رسوب زدا نیاز دارد، این مورد مبحثی است که می‌خواهیم به آن بپردازیم.
مساحت ساختمانها و انبارهای این شركت در زمان تأسیس، ۲۵۷۵۰ مترمربع بوده كه برحسب نیاز ۳۲۰۰۰ مترمربع (با ارتفاع زیاد) نیز به آن اضافه شده است.

نصب رسوب زدای هیدروفلو روی منابع کویلی سایپا پرس

جهت رفع مشکل رسوب در منابع تهیه آبگرم مصرفی موتورخانه مرکزی کارخانه سایپا پرس مدیریت بخش تعمیرات و نگهداری تصمیم به نصب یک دستگاه رسوب زدا هیدروفلو مدل HS-40 بر روی منابع کویلی می‌نماید. منابع کویلی 5000 لیتری با سطح حرارتی 116 فوت مربع ساخت شرکت تهران مبدل هستند که در موتورخانه مرکزی مستقر شده‌اند. مورخ 02/11/89 یک دستگاه رسوبزدا هیدروفلو مدل HS-40 بر روی لوله برگشت آبگرم مصرفی به منابع (بعد از پمپ های سیرکولاسیون ) نصب گردید.
جهت بررسی عملکرد دستگاه رسوب زدا دو منبع مورد بررسی قرار گرفت منبع شماره یک بدون نصب دستگاه به عنوان شاهد و منبع کویلی شماره دو تحت تاثیر سیگنال رادیویی هیدروفلو قرار می‌گرفت. لازم به ذکر است دو منبع کویلی 5000 لیتری فوق الذکر در موتورخانه مرکزی از سال 1383 مورد بهره برداری قرار داشته و تا مورخ 09/01/90 مورد بازبینی قرار نگرفته بودند. قبل از نصب دستگاه های رسوب زدای الکترونیکی هیدروفلو از وضعیت رسوبات داخل منبع اطلاعاتی در دسترس نبود.
پس از دو ماه از نصب دستگاه سختی گیر با هماهنگی انجام شده هر دو منبع کویلی جهت بازبینی باز شدند و پس از تخلیه آب مورد بازبینی دقیق قرار گرفتند.

نصب رسوب زدای هیدروفلو روی منابع کویلی سایپا پرس

وضعیت منبع یک پس از باز نمودن(منبع شاهد) با نصب رسوبزدا هیدروفلو

(منبع شاهد) همانطور که از تصاویر دیده می‌شود سطح روی کویل را رسوبات گرفته‌اند. ضخامت رسوب در قسمت بالای کویل نزدیک به ورودی آبگرم حدود 5/1 میلیمتر است. به طور کلی جنس رسوبات سفت بوده و به کویل چسبیده‌اند.

نصب رسوب زدای هیدروفلو روی منابع کویلی سایپا پرس

وضعیت منبع دو پس از باز نمودن با نصب رسوب زدای هیدروفلو

قسمت زیادی از کویل و فلز آن دیده می‌شود. رسوبات در بخش‌های مختلف در تکه‌های بزرگ شکسته و خرد شده‌اند. رسوبات بجای مانده بر روی قسمتهایی از کویل تقریباً به راحتی جدا می‌گردند که می‌توان با شستشوی آب تحت فشار بدون نیاز به اسید کلیه قسمت‌های کویل را تمیز نمود. این در حالی است که در منبع قبلی تنها 10 درصد رسوبات از سطح کنده شده بود. سطح مسی تیوب‌ها در منبع کویلی شماره 2 به راحتی دیده می‌شود. وضعیت عملکرد دستگاه پس از دو ماه بسیار رضایت بخش است با ادامه روند و رسوبزدایی وضعیت کویل به صورت ایده آل و بدون رسوب خواهد گردید.