دستگاه رسوب زدای الکترونیکی – سختی گیر الکترونیکی خود را بسازید!

13 بهمن, 1397
سختی گیر الکترونیکی-رسوبزدای هیدروفلو

نحوه ساخت سختی گیر الکترونیکی

سختی گیر الکترونیکی یا دستگاه رسوب زدایی الکترونیکی به هر وسیله‌ای اطلاق می‌گردد که با استفاده از جریان الکتریکی و بردهای خاص الکترونیکی 1- میدان‌های مغناطیسی دائم 2- میدان‌های مغناطیسی متغیر3- پالس‌های الکتریکی 4- سیگنال‌های رادیویی گسترده ‌ایجاد می‌نمایند. از لحاظ تقسیم بندی بر مبنای “میدان‌های مغناطیسی با توان” بالا سه گروه اول در حوزه تولید میدان مغناطیسی در سیم پیچ‌ها یا آنتن ها به دور لوله هستند. لازم به ذکر است سختی گیر الکترونیکی آلتراسونیک در بازار ‌ایران وجود خارجی ندارد و برای کسب اطلاعات فنی بیشتر می‌توانید به مقاله رازهای مهم سختی گیر آلتراسونیک که نمی‌خواهند شما بدانید! در بخش تکنولوژی مراجعه نمائید.
گروه چهارم تنها گروهی است که با القای میدانهای الکتریکی داخل آب اثر بخشی گسترده و بسیار مؤثری در رسوبزدایی و جلوگیری از تشکیل رسوب در آبهای سخت در مدار لوله کشی آب در تاسیسات و صنایع‌ ایجاد می‌نماید. گروه چهارم بر مبنای سیگنال‌های رادیویی باند AM در فرکانس 120 تا 200 کیلوهرتز کار نموده و پتنت آن در اختیار شرکت هیدروپت است.
ساختن سختیگیر الکترونیکی گروه 2 و3 که عمدتاً الکترومغناطیسی جریان متغیر است بسیار ساده است و براحتی با مراجعه به ‌اینترنت می‌توانید مدارهای الکتریکی مربوط به سختی گیر الکترونیکی را کپی کرده و خودتان بسازید. یکی از دلایل در دسترس بودن بردهای الکترونیکی جهت مقابله با آب سخت و رسوبات ناشی از آن، ساده بودن مکانیزم عملکرد بوده که نیاز به سطح دانش پیشرفته ندارد.  مقایسه سختی گیر مغناطیسی که از آهنرباهای دائمی‌ تشکیل شده‌اند، سختی گیر الکترونیکی یا الکترومغناطیسی شامل سيم پيچ و یک جعبه كنترل هستند. سیم پیچ به دور لوله پیچیده می‌شود و به جعبه کنترل اتصال دارد.  با اتصال جعبه کنترل به برق، جریان AC  از سیم پیچ عبور می¬کند. عبور جریان متغير از سیم پیچ باعث القای میدان الکترومغناطیسی درون لوله می‌شود. برای مثال سه لینک از سایت‌ها و سختی گیرهای الکترونیکی مربوطه در ذیل در اختیار شما قرار می‌گیرد. چنانچه تمایل داشتید در خصوص معایب عملکرد سختی گیرهای مغناطیسی بیشتر بدانید به لینک ” معایب سختی گیر مغناطیسی ” در بخش تکنولوژی مراجعه نمائید.

بیشتر بخوانید:   چرا باید پکیج گرمایشی سرویس شود؟

سختی گیر الکترونیکی-رسوبزدای هیدروفلو

1-    برد الکترونیکی مقابل در سایت آمازون به قیمت 19 دلار آمریکا قابل خرید است. سختی گیر الکترونیکی مقابل توسط آداپتور 12 ولت مستقیم به برق شهر وصل می‌گردد. سیم معمولی برق به دور لوله پلاستیکی یا مسی آب ورودی حلقه شده و دو سر سیم به ترمینال‌های آبی روی برد متصل می‌گردد. برد الکترونیکی بسیار ساده مقابل، میدان‌های مغناطیسی داخل آب ‌ایجاد نموده که با عبور آب زیر سیم پیچ سختی گیر الکترونیکی بنا بر ادعای سازندگان یونهای آراگونیت به کلسیت تبدیل می‌گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر کد B078JJTJF8 را در سایت آمازون جستجو نمائید.

سختی گیر الکترونیکی-رسوبزدای هیدروفلو

2-    سایت هکستر متخصص ارائه بردهای الکترونیکی می‌باشد. جهت‌ایجاد میدان مغناطیسی متغیر در داخل سیم پیچی که در تصویر مقابل مشاهده می‌کنید سه راه وجود دارد.
الف- تغییر شدت جریان
ب- تغییر شکل جریان فرضا الگوهایی نظیر موج، سینوسی، موج مربعی و…. در جریان ورودی
ج- تغییر فرکانس
البته می‌توان با استفاده از بردهای الکترونیکی پیچیده‌تر از هر سه روش به طور مؤثر استفاده نمود. مکانیزم عملکرد دستگاه رسوب زدایی الکترونیکی این وب سایت بر مبنای تغییر فرکانس جریان ورودی بوده که میدان مغناطیسی متغیر‌ ایجاد می‌نماید. اجزای ‌این سختی گیر برد الکترونیکیArduino UNO، خازن 22 میکروفاراد، مقاومت 10 اهم است.

سختی گیر الکترونیکی- رسوبزدای هیدروفلو دستگاه رسوب زدایی الکترونیکی

3-    سومین سختی گیر الکترونیکی از نوع دو سیم پیچ یا دو آنتن است که از وب سایت Electroschematics با کد 8023 مورد استفاده قرار گرفته است. برد الکترونیکی و ارتباط اجزائ آن در نقشه مقابل نمایش داده شده است. IC555 قلب ‌این مدار است. ‌این‌ آی سی موج مربعی را با فرکانس 15 کیلوهرتز و دامنه 15 ولت ‌ایجاد می‌نماید. انتهای هر سیم پیچ باید باز باشد و سازنده پیشنهاد می‌کند که سیم پیچ L1 دارای 9 دور و سیم پیچ  L2  دارای 7 دور باشد. برای لوله‌های آب فلزی انتهای آزاد سیم پیچ‌ها را به لوله متصل نمائید و برای لوله های پلاستیکی PPیا چند لایه PEX با یک سیم مسی دو سر آزاد سیم پیچ‌ها را به یکدیگر متصل کنید. همانطور که مشاهده می‌کنید ساخت سختی گیرهای الکترونیکی بر مبنای میدان مغناطیسی بسیار ساده بوده و با کمی‌مطالعه و جستجو می‌توانید نمونه‌های ارزشمند‌تری را پیدا نمائید.

بیشتر بخوانید:   رسوبزدای هیدروفلو بهترین جایگزین سختی گیر رزینی

بیشتر بدانید :

ضعف عملکرد سختی گیر مغناطیسی در سرعت های مختلف آب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *