کاربرد رسوبزدا هیدروفلو در چاه های نفت و گاز

12 فروردین, 1398
رسوبزدای هیدروفلو در چاه نفت و گاز

رسوب زدایی چاه‌های عمیق نفت و گاز با رسوب زدا هیدروفلو

رسوبات موجود در چاه نفت یکی از بزرگترین مشکلات تولید این صنعت است که باعث کاهش و یا متوقف شدن روند تولید می‌گردد. هزینه‌های هنگفت تعمیرات اساسی چاه‌ها منجر به تدوین برنامه 5 الی 10ساله تعمیرات اساسی چاه‌ها شده است. پس از توقف تولید می‌بایست لوله‌هایی که حتی تا 6 کیلومتر در اعماق زمین نصب شده‌اند، دمونتاژ و از چاه خارج گردد که این پروسه بسیار سنگین و زمان بر است. تکنولوژی نوین رسوبزدا هیدروفلو با تکنولوژی فریت که دارای گواهینامه‌های متعدد ثبت اختراع بین المللی است،

پس از کسب تجارب موفق در صنایع گوناگون در حال حاضر در صنعت نفت نیز به خدمت گرفته شده است. تستهای عملکردی دستگاه رسوب زدا هیدروفلو به مدت 2 سال در 6 منطقه نفتی دنیا نظیر دریای شمال، خلیج مکزیک، خاورمیانه و آمریکای شمالی و بیش از 14 حلقه چاه نفت انجام و نتایج خیره کننده‌ای به همراه داشته است.

جهت استفاده این تکنولوژی در چاه‌های عمیق نفت، تغییراتی در مدارهای الکترونیکی و فریت‌ها تعبیه شده است که با نصب بر روی لوله در سر چاه می‌تواند سیگنال الکتریکی سینوسی با وقفه‌های تصادفی را تا کیلومترها زیر زمین ارسال کند. این دستگاه جهت رسوبزدایی در چاه‌های نفت به کار می‌رود و از تشکیل رسوب در دیواره‌های لوله جلوگیری کرده و همچنین می‌تواند مانع تجمع و رسوب پارافین شود.

رسوبزدای هیدروفلو در چاه نفت و گاز

این دستگاه رسوبزدا برای انواع چاه‌های نفت و گاز در هر عمقی قابل استفاده است. سختی آب‌های زیرزمینی همراه نفت که منجر به تشکیل رسوب در ساقه‌های چاه می‌گردد باعث کاهش میزان بهره برداری از چاه‌ها و متعاقبا کاهش عمر تجهیزات سرچاهی و تاسیسات زمینی می‌گردد. این آبها دارای املاح و یونهایی نظیر کلسیم، باریم، استرانسیم، کربنات‌ها و سولفات‌ها هستند.

بیشتر بخوانید:   دستگاه رسوب زدا هیدروفلو برای جکوزی خانگی

زمانی که این یونهای داخل آب به نقطه فوق اشباع نزدیک شوند، هرگونه تغییر ناگهانی این یونها در دما، فشار و PH سیال می‌تواند باعث کاهش حلالیت گردیده و نهایتا به شکل رسوب در آب آزاد و به مرور زمان تشکیل لایه‌های ضخیم رسوب در داخل لوله را می‌دهند.

این رسوبات به سرعت به سطح داخلی لوله‌ها و تجهیزات سرچاهی چسبیده که باعث کاهش تولید، عمل نکردن شیرهای اطمینان و سایر تجهیزات ایمنی و از کار افتادن سیستم‌های اندازه گیری می‌شود. تست های عملکردی این دستگاه رسوب زدا نیز جهت رسوب زدایی آسفالتین با موفقیت در ایران انجام شده است.

رسوبزدای هیدروفلو در چاه نفت و گاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *