پروژه نصب رسوب زدا الکترونیکی هیدروفلو در کارخانه سیمان لامرد| نازل اسپری

رسوب زدا الکترونیکی هیدروفلو

پروژه نصب رسوب زدا الکترونیکی هیدروفلو در کارخانه سیمان لامرد

نصب رسوبزدا الکترونیکی هیدروفلو در کارخانه سیمان لامرد

کارخانه سیمان لامرد که در مرز بین استان فارس و بوشهر قرار دارد روزانه 4000تن سیمان تولید می‌نماید که این کارخانه را به بزرگترین تولید کننده سیمان در استان فارس تبدیل کرده است. بهره برداری از کارخانه سیمان لامرد شهریور ماه 1391 انجام شده است. در این مقاله مشکلات رسوب و فواید رسوبزدا الکترونیکی هیدروفلو رو برای این کارخانه عنوان می‌کنیم.

 

رسوب زدا الکترونیکی هیدروفلو

در طراحی سیستم تصفیه آب کارخانه یک دستگاه آب شیرین کن اسمزمعکوس R. O با ظرفیت تولید 1300 متر مکعب آب شیرین در شبانه روز در نظر گرفته شده است که مصارف آب صنعتی نظیر مدار خنک کاری یاتاقانها، مدل‌های هیدرولیک و همچنین بخش اسپری آب را تحت پوشش قرار می‌دهد.

TDS آب ورودی کارخانه 3800 الی 6800 میلی گرم در لیتر در فصول مختلف سال است. آب ورودی لب شور یا Brackish بوده و عملاً با استاندارد‌های رایج تصفیه استفاده مستقیم از آن امکان پذیر نیست. همانطور که مستحضر هستید بهره برداری مداوم از سیستم‌های آب شیرین کن R. O سخت و مستلزم اپراتوری 24 ساعته است.

استفاده از مواد شیمیایی ضد رسوب (آنتی اسکالانت) به صورت مداوام می‌بایست انجام گردد و آب شیرین کن نیازمند CIP در فواصل زمانی مشخص نیز هست. کمتر از یک سال از بهره برداری بخش فنی با مشکلات عدیده رسوب در سیستم آب شیرین کن مواجه شدند.

بخش عمده‌ای آب تولیدی آب شیرین کن در نازل اسپری‌ها به ویژه نازل اسپری‌های برج خنک کن GCT مصرف می‌گردد. طبق محاسبات طراح صنعتی حدود 70 درصد آب تولیدی در نازل‌ها مصرف می‌گردد که این امر فشار زیادی به دستگاه آب شیرین کن وارد می‌نماید.

رسوب زدا الکترونیکی هیدروفلو

 

نتایج حاصل از نصب رسوب زدا

پس از مصرف فریتهای رسوبزدایی هیدروفلو در رسوب زدایی و قابلیت استفاده از آب خام به طور مستقیم، مدیریت فنی از راه کار ارائه شده استقبال به عمل آورد. یک دستگاه رسوبزدای الکترونیکی هیدروفلو P100 بر روی لوله 3 اینچ خروجی نازل اسپری‌ها نصب گردید.

رسوب زدا الکترونیکی هیدروفلو

سیستم پاشش آب در برج GCT شامل 2 پمپ طبقاتی زمینی با فشار خروجی 40 بار است رینگ نازل اسپری‌ها دارای 16 نازل است که آب را با فشار بر روی گازهای خروجی کوره که حاوی مقادیر بالایی ذرات معلق و محصولات احتراق است پاشش می‌نماید. هدف اصلی کاهش دمای گازهای خروجی کوره است تا آسیبی به سیستم غبارگیر وارد نشود. به صورت معمول در کارخانجات سیمان 1 یا 2 نفر روزانه مسئول کنترل گرفتگی نازل‌ها هستند.

عموماً نازل‌ها از محل خود خارج و کنترل می‌گردد و در صورت وجود رسوب و گرفتگی نازل تعویض می‌گردد. اختصاص نفرات طی ساعت ویژه جهت تمیزکاری نازل‌ها، حاد بودن رسوب گذاری در نازل‌ها را نشان می‌دهد. حتی با وجود سیستم تصفیه خانه و سختی گیرهای رزینی نیز گرفتگی نازل‌ها امر بدیهی در صنعت سیمان است و نصب سختی گیر رزینی و استفاده از آب نرم هم مانع از تشکیل رسوب نمی‌گردد.

همانطور که قبلاً هم اشاره شده سختی گیر رزینی و استفاده از آب نرم تنها شیب و شدت رسوب گذاری را کاهش می‌دهد. بنابراین به مرور زمان رسوب تشکیل می‌گردد. در سیستمهای نظیر نازل اسپری‌ها که آب دائماً مصرف می‌گردد و نیز رسوب گذاری ملموس است. رسوبزدای هیدروفلو یکی از قابل اعتمادترین روش‌های آسان و ارزان مقابله با سختی آب و رسوب است.

راه کاری که عموماً با سختی‌گیرهای مغناطیسی اشتباه گرفته می‌شود و عملکرد آن متاسفانه با سختی گیرهای مغناطیسی یا الکترومغناطیسی مقایسه می‌گردد. رسوب زدا هیدروفلو یک فرستنده ی رادیویی است که سیگنال‌های رادیویی باند AM داخل آب و لوله (فلزی) ایجاد می‌نماید. تکنولوژی منحصر بفرد هیدروفلو با آب سخت کار می‌کند و بهتر از سختی گیرهای رزینی و بسیار ارزانتر از سیستم‌های تصفیه R. O مشکل رسوب را حل می‌کند.
پس از نصب رسوبزدایی هیدروفلو به مدت 6 هفته فرآیند رسوبزدایی در دستور کار قرار گرفت. پس از حذف کامل رسوبات از مدار لوله کشی، نازل‌ها و پمپ‌ها به مرور زمان آب خام جایگزین آب تصفیه R. O گردید و پس از 2 ماه نازل اسپری‌ها به صورت کامل با آب خام یا TDS 3800 الی 6800 کار کردند.
این سیستم از خردادماه ماه 1392 در حال کار بوده و تاکنون مشکل رسوب مشاهده نشده است. بازگشت سرمایه رسوبزدا هیدروفلو با توجه با استهلاک و تعویض نازل اسپری‌ها استهلاک پمپ، رسوبزدایی و حذف هزینه اپراتوری حدود 1 ماه است.
ذکر این نکته حائز اهمیت است که در بسیاری از موارد با استفاده از تکنولوژی سختی گیری در رسوبزدایی هیدروفلو نیازی به سیستم‌های تصفیه سختی گیرهای رزینی نیست مصرف برق ناچیز رسوبزدایی هیدروفلو که کمتر از 35 وات است در کنار عمر بالای دستگاه (بیش از 30 سال) مهمترین فریت انتخاب رسوبزدا هیدروفلو است. در سیمان لامرد کاهش 70 درصدی ظرفیت آب شیرین کن RO که به معنای کاهش مصرف مواد شیمیایی آنتی اسکالانت است. هزینه‌های بهره برداری را کاهش داده است.

 

رسوب زدا الکترونیکی هیدروفلو