کنترل لژیونلا با فرکانس رسوب زدای هیدروفلو

6 اردیبهشت, 1399
کنترل باکتریها با رسوبزدای هیدروفلو

کاربرد فرکانس رسوب زدا هیدروفلو در باکتری‌زدایی

رسوب زدا هیدروفلو یکی از ابزار مناسب برای باکتری‌زدایی در آب است. باکتری‌ها در هر قسمتی از زندگی ما وجود دارند. بسیاری از باکتری‌ها مفید هستند، در حالی که برخی از انواع میکروارگانیسم‌ها در شرایط خاص می‌توانند برای انسان و محیط زیست بسیار مضر باشند. ساختمانها برای انواع بی‌شماری از باکتری‌ها، محیط خوبی را مهیا می‌کنند که در هوا و آب قابل شناسایی هستند. اما باکتریها در برج خنک کن چگونه رشد می‌کنند؟

بارها دیده شده که تلاشهای زیادی برای جلوگیری از آسیب رساندن میکروب و باکتری به ساکنین ساختمان صورت می‌گیرد. بیشتر مهندسان تأسیساتی و مدیران پروژه بر روی کنترل پاتوژنهای موجود در آب (مانند لژیونلا) که در برج‌های خنک کن، چیلرها و سیستمهای تصفیه آب رشد می‌کنند متمرکز شده‌اند. لژیونلا در مدیریت سیستمهای آب به ویژه در مناطق شهری که تعداد زیادی استفاده کننده در ساختمانها و شهر دارند، به نگرانی قابل توجهی تبدیل شده است.

پیشگیری از لژیونلا

یک روش معمول پیشگیری از لژیونلا استفاده از مواد شیمیایی است که گاهی در کنترل باکتریها کمک می‌کند. علاوه براین، از مواد شیمیایی خاصی برای کنترل رسوب و خوردگی استفاده می‌شود. تا زمانی که ترکیب مواد شیمیایی با دقت سازگار و کنترل شوند، کیفیت آب بطور منطقی مدیریت می‌شود هنگامی که چرخه مراقبت (COC) به سطح رسانایی بالایی می‌رسد، کنترل کننده‌ها بطور خودکار آب را تصفیه می‌کنند که با آب شیرین تازه جایگزین می‌شود که از سختی کمتری به عنوان وسیله کنترل رسوب برخوردار است. در شکل سنتی رسوبزدایی، روند کنترل باکتری‌ها و رسوب بطور مداوم ادامه می‌یابد که هزینه‌های قابل توجهی مربوط به پاکسازی آب و کاربرد مواد شیمیایی تحمیل می‌کنند.

کنترل باکتریها با رسوبزدای هیدروفلو

روش جایگزین رسوبزدا هیدروفلو برای کنترل لژیونلا

سیستمهای رسوبزدای هیدروفلو یک روش جایگزین برای کنترل لژیونلا بدون استفاده از مواد شیمیایی بالقوه مضر است. آنها دستگاه‌هایی سازگار با محیط زیست هستند که سالهاست در سراسر جهان توزیع می‌شوند، اما اخیراً در بازار ایالات متحده وارد می‌شوند. بیست سال پیش، تکنولوژی رسوب زدا هیدروپت در ایالات متحده ساخته شد که سیگنالهایی با قدرت 150 کیلوهرتز را در سیستم لوله‌کشی القاء می‌کرد که مایعات را سختی‌گیری می‌کرد.

لوله‌ها بصورت یک مجرا عمل می‌کند که سیگنال با استفاده از آن در سیستم منتشر می‌شود. این کار به تدریج کل رسوبات موجود در لوله‌ها را از بین می‌برد. چنین تکنولوژی هزینه‌های انرژی، کاربرد مواد شیمیایی و نگهداری از آنها را کاهش می‌دهد که طول عمر تجهیزات و سیستم لوله کشی را افزایش می‌دهد.

کنترل باکتریها با رسوبزدای هیدروفلو

رسوبزدا هیدروفلوی 14’’

کنترل باکتریها با رسوبزدای هیدروفلو

نصب رسوبزدا هیدروفلو در برج خنک کننده برای کنترل لژیونلا

دستگاه‌های رسوبزدا هیدروفلو قادرند باکتری‌ها و بایوفیلم موجود در سیستمهای آب را به همراه کنترل رسوب و خوردگی ضمن بهبود تصفیه، کنترل کنند. همانطور که گفته شد رسوبزدای هیدروفلو ضمن صرفه‌جویی در هزینه‌های قابل توجه، مصرف زیاد آب، مواد شیمیایی و انرژی را کاهش می‌دهد و معمولا طی 4 تا 18 ماه هزینه‌های نصب خود را بازمی‌گرداند.

کنترل لژیونلا با تهویه آب

اوایل بهار زمان مناسبی برای بهره‌برداران تسهیلات برای آماده‌سازی سیستمهای لوله‌کشی ساختمان برای ماه‌های گرم می‌باشد و راه‌های ایمن و پایدار برای جلوگیری از لژیونلا در نظر گرفته می‌شود، که این باکتری علاوه بر برج‌های خنک کننده، در سیستمهای آب بی‌شماری تشکیل می‌شود.

لژیونلا گونه جدیدی از باکتری‌ها نیست، اما با پیشرفت مداوم در کارآیی سیستمها و شیوه‌های ساختمان‌سازی، کنترل این باکتری‌ها در برخی از مناطق که دستیابی به مواد شیمیایی با مشکل مواجه هستند، دشوارتر است. رسوب‌زدا هیدروفلو یک دستگاه رسوبزدای الکترونیکی است که باکتری‌ها، رسوب و خوردگی در سیستمهای آب را کنترل می‌کند. رسوب زدا ی هیدروفلو، لژیونلا و جلبکها را در برج‌های خنک کننده، سیستمهای آب آشامیدنی و دیگهای بخار با فرکانسی در سراسر سیستم لوله‌کشی آب کنترل می‌کند.
مواد شیمیایی طبق مقررات باید در سیستمهای تصفیه آب مورد استفاده قرار گیرند و در صورت استفاده از رسوبزدای هیدروفلو میزان مصرف مواد شیمیایی بین 50 تا 70 درصد کاهش می‌یابد و هزینه تصفیه آب در بیشتر موارد بیش از 50 درصد کاهش می‌یابد. رسوبزدای هیدروفلو، میزان استفاده از مواد شیمیایی، آب و انرژی را به عنوان یک فناوری مدیریت آب پایدار برای سیتمهای مصرف کننده آب با هر اندازه کاهش می‌دهد.
اخیراً شیوع لژیونرها با نمودار خاصی رخ داده است، پس از صرف زمان و بررسی‌های قابل توجهی، ASHRAE استاندارد 188 را برای لژیونلا در سال 2015 با نام ANSI/ASHRAE 188-2015 با عنوان “لژیونلوز: مدیریت ریسک برای ساخت سیتمهای مصرف کننده آب” تصویب کرد. استراتژی کاهش خطر لژیونلا در 188-2015 پیش بینی کرده است، اجرای یک برنامه مدیریت آب برای ساخت سیستمهای آب از جمله برجهای خنک کننده، کندانسورهای تبخیری، چشمه‌های آب گرم، غبارها، اتمیزرها، واشر هوا، رطوبت سازها و سایر وسایلی است که آب را آزاد می‌‎کنند.

مدیریت لژیونلا

برای سیتمهای لوله‌کشی قابل شرب فقط در ساختمانهایی که موارد زیر را دارند، یک برنامه مدیریتی لازم است:
1.    واحد مسکونی متمرکز با یک سیستم آب گرم متمرکز
2.    بیش از 10 بخش
3.    ساختمانهایی با ساکنین بالای 65 سال
4.    مراقبتهای بهداشتی برای بیمارانی که بیش از 24 ساعت در مرکز می‌مانند
5.    مناطق مسکونی یا کمک به معالجه اشخاصی که به ویژه در معرض خطر انقباض بیماری لیونرها هستند.

پیمانکاران HVAC و سایر خدمات ارائه شده در برج خنک کن یا در نزدیکی آنها باید اقدامات مناسبی را برای محافظت از بیماری لژیونرها انجام دهند، بسیاری از اپراتورهای ساختمانی برنامه‌های آزمایش لژیونلا را در یک برنامه برای نظارت بر سطح باکتری‌ها در سیستمهای آبی آغاز کرده‌‍اند. سیستمهای آبی که مشخص شده نیاز به اقدامات کنترل لژیونلا دارند، طراحان را ملزم به تهیه مستندات، نمودارها و دستورالعملهای لازم برای نظارت و کنترل لژیونلا می‌دانند.

باید مکانهای دسترسی به تجهیزات (توجه به دسترسی نامناسب)،مکان پر و تخلیه کردن، افزایش دما و نمونه برداری، مکان نظارت، درمان، مناطق کم جریان و بدون جریان هوا، اتصالات متقابل احتمالی بین سیستمهای قابل شرب و غیر قابل شرب و ورودیهای هوای خارجی را ذکر کنند.
اقدامات پیشگیرانه برای لژیونلا در ASHRAE 188-2015 مشخص شده است: قرار دادن برج خنک کن برای به حداقل رساندن جریان آهسته و اجسام شناور در سیستم آب برای مردم. به عنوان مثال، تا حد امکان از ورودی ساختمان، ورودیهای خارجی هوا، پارکینگها و پیاده‌روها دور باشد. همچنین از قرار دادن برج خنک کن در نزدیکی منابع آلودگی مانند خروجی آشپزخانه که تصفیه آب برای کنترل میکروبها را بیشتر به چالش می‌کشد، خودداری کنید.
پیشگیری و کاهش لژیونلا باید جزئی از روشهای استاندارد عملیاتی هر سیستم مدیریت تجهیزاتی باشد، در حالیکه مواد شیمیایی بطور سنتی در رأس کنترل هستند، می‌توان از روشهای پایدارتری استفاده کرد که در ضمن کاهش حجم و هزینه آنها، کاربردهای شیمیایی را تکمیل می‌کنند.

مقابله با لژیونلا با رسوبزدای هیدروفلو

رسوب زدا هیدروفلو در عرض چند دقیقه نصب می‌شود و 24 ساعته و 7 روز هفته بدون برهم زدن تعادل و غلظت آب عمل می‌کند. سختیگیر هدروفلو ضمن کنترل رسوب، باکتریها، بایوفیلم و جلبکها را در یک سیستم آب خنثی می‌کند و این باعث می‌شود که مجموعه‌های دیگر در کاربرد مواد شیمیایی موردنیاز خود به تعادل برسند. مدیریت پایدار آب برای مردم با این دستگاه دارای بودجه مناسبی است و عملکرد را بهبود می‌بخشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در واحد فروش تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.