رسوب گیری پکیج خانگی

16 اردیبهشت, 1397

سختی گیر الکترومغناطیسی یا رسوبگیر آبگرم کن و پکیج خانگی

اگر آبگرم منزل شما دارای فشار کمی است و دمای آن نیز ولرم بوده و یا زمان زیادی برای گرم شدن نیاز دارد قطعاً پکیج آبگرمکن یا شوفاژ دیواری شما دارای رسوب است. به عبارت دیگر کاهش فشار آب گرم و دمای پایین آن نشانه مسدود شدن مجاری مبدل پکیج در اثر تجمع رسوبات است. رسوب زدایی آبگرمکن دیواری و البته رسوب زدایی پکیج از جمله دغدغه‌های همیشگی مردم است. دلیل علمی تشکیل رسوب را باید در رابطه بین املاح سختی آب و افزایش دمای آب جستجو نمود. آب دارای املاح معدنی محلول TDS است. با توجه به اینکه پکیج‌های خانگی به صورت دائم از آب شهر تغذیه می‌شود، بنابراین در تمام زمان استفاده، آب سختی گیری نشده وارد پکیج شده که پس از گرم شدن تشکیل رسوبات کربناتی می‌کند. این فرآیند رسوبگذاری تدریجی و دائمی است. معمولاً استفاده از سختی گیرهای رزینی جهت پکیج‌های خانگی مرسوم نیست مگر اینکه حتماً از رزین‌های گرید خوراکی دارای تائیدیه ی FDA یا وزارت بهداشت استفاده گردد. سختی گیر چه از نوع الکترومغناطیسی یا امواج رادیویی یکی از  الزامات در رسوب زدایی پکیج در هنگام استفاده از آب شهری است.

میزان تشکیل رسوبات بستگی به سختی آب دارد. هر چقدر سختی آب کمتر باشد میزان رسوبگذاری کمتر و هر چقدر که املاح سختی آب بیشتر باشد شدت رسوبگذاری بیشتر و پکیج سریعتر از کار خواهد افتاد. طبیعی است هرچه میزان رسوبگذاری بیشتر است، رسوب زدایی و رسوب گیر ی پکیج و رسوب زدایی آبگرمکن دیواری سخت تر و زمانبرتر خواهد بود. میزان رسوب گیری پکیج خانگی رابطه مستقیم با سخت کل (Total Hardness) دارد. TH با روش تیتراسیون با کیت‌های قطره‌ای قابل اندازه گیری است. به عنوان یه قاعده سر انگشتی در ایران، در محدوده TDS زیر 300 میلی گرم در لیتر، زمان رسوب گیری پکیج حدود 5 الی 12 ماه است. در شهرهایی نظیر تهران 1 میلیمتر رسوب حدود 6 الی 8 ماه و در شهرهایی نظیر قم و کاشان 1 میلیمتر رسوب حدود 3 ماه تشکیل می‌شود. 

بیشتر بخوانید:   رسوبزدایی در مجتمع آپارتمانی به کمک رسوب زدای هیدروفلو

[ تخمین زمان رسوب گیری پکیج گرمایشی بر مبنای سختی آب شهرهای ایران]:

در محدوده TDS آب شهری بین 300 الی 700 میلی گرم در لیتر، زمان رسوبگیری پکیج 12 الی 19 ماه است.

در محدوده TDS آب شهر بین 800 الی 1300 میلی گرم در لیتر، زمان رسوبگیری پکیج 8 الی 16ماه است.

از دیگر علائم سختی آب، رسوبگذاری سر دوش و شیر آلات است که نیاز به تمیز کاری و رسوب زدایی مرتب دارد علاوه بر اینکه شیرآلات را از آب بندی خارج می‌نماید. هر چند ارزش کیفیت بهره برداری از یک پکیج خانگی بدون رسوب با پکیج دارای رسوب امکان پذیر نیست اما می توان با مقایسه هزینه قبض آب و گاز و مقایسه اقتصادی بین روش سنتی و استفاده دستگاه رسوب زدای هیدروفلو انجام داد. با بررسی رابطه بین رسوب و افزایش مصرف انرژی در می‌یابیم، هر 1 میلیمتر رسوب حدود 8 الی 10 درصد انرژی گاز شما را به هدر می‌دهد یکی از اسانترین روشها جهت صرفه جویی در مصرف گاز مقابله با رسوبات سختی آب به روش نوین و تاثیرگذار است.

همچنین مدت زمانی که صرف گرم شدن آب می‌نماید معادل با هدر رفت آب تصفیه شده شهری است. راه سنتی برطرف کردن رسوب، اسید شویی است. اسید شویی پکیج مستلزم دمونتاژ کردن قطعات پکیج آبگرمکن در منزل و شستشوی مبدل ها با اسید استاندارد است. اسید شویی به سطوح مبدل و لوله‌های مسی آسیب می‌زند. در اثر اسید شویی مکرر از ضخامت جداره لوله‌ها هم کم شده و باعث سوراخ شدن آن می‌گردد. نکته مهم در خصوص اسید شویی استفاده از اسید مرغوب است که دارای اینهیبیتور یا ممانعت کننده خوردگی فلز است. Descaler های مرغوب که عمدتاً اسید کلریدریک (MERCK137312) با درصد 25 الی 33  است. دارای اینهیبیتور متناسب با فلز مدل هستند. بدیهی است که در اسید شویی که عمر دستگاه کاهش پیدا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:   رسوبزدایی مراکز مراقبت در منزل در هلند

اگر مایل به استفاده از برترین تکنولوژی رسوب زدایی دنیا هستید می توانید سختی گیر و رسوبزدای هیدروفلو HS38 را جایگزین روشهای سنتی و قدیمی نمایید. رسوب زدا هیدروفلو دارای عملکرد منحصر به فرد رسوب زدایی است که علاوه بر این که رسوب با آب سخت تشکیل نمی‌شود بلکه رسوبات قدیمی نیز به مرور زمان رفع می‌گردد. رسوب گیر آب هیدروفلو بهترین روش رسوب گیری پکیج خانگی است که هم از مبدلهای پکیج محافظت می‌کند و هم بهترین روش صرفه جویی انرژی است. موجب صرفه جویی مصرف آب می‌گردد. همیشه آبگرم فراوان در حداقل زمان در دسترس است. نیازی به اسیدشویی و حضور تعمیرکار در منزل ندارید. خودتان می توانیدHS38 را نصب کنید .

عملکرد رسوبزدای هیدروفلو با سختی گیرهای الکترومغناطیسی تفاوت بنیادی دارد و این تفاوت عامل موفقیت این نوع رسوبزدا در دنیا می باشد. برای مطالعه بیشتر به مقاله نحوه عملکرد رسوب زدا هیدروفلو مراجعه فرمائید.

ویدئو نحوه عملکرد رسوبزدای هیدروفلو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *