ضعف عملکرد سختی گیر مغناطیسی در سرعت‌های مختلف آب

17 دی, 1397
سختی گیر مغناطیسی,سختیگیر,رسوبزدا,رسوب زدا

محدودیت عملکرد سختی گیرهای مغناطیسی در مقابل سرعت آب

برای انتقال اثرات جذب شده از میدان مغناطیسی از موضع تولید شده (ناحیه‌ای از لوله كه سختی گیر مغناطیسی روی آن نصب شده است) به نواحی دیگر مدار، لازم است كه اولاً سیال حتما جریان داشته و دوماً ، حتماً در سرعت بهینه خود جاری شود. به همین دلیل زمانی كه جریان سیال به هر دلیلی متوقف شده و یا در سرعتی غیر از سرعت بهینه‌اش جاری گردد، عملكرد سختی گیر مغناطیسی متوقف شده، یا به شدت کاهش می‌یابد.

منحنی ذیل نتایج تحقیقات پروفسور یونگ آی چو در دانشگاه درکسل شهر ساکرومنتو از ایالت کالیفرنیای آمریکا است که در آن از سختی گیرهای اصلاح‌گر فیزیکی در یک پایلوت مدار خنک کن آزمایشگاهی استفاده شده است. محور افقی نمایانگر زمان در مقیاس ساعت است و محور عمودی درصد کاهش مقاومت حرارتی لایه رسوب را بر مبنای مترمربع کلوین بر وات نمایش می‌دهد.

منحنی بنفش میزان تشکیل رسوب را در سیستم کنترل یا شاهد (بدون سختیگیر مغناطیسی ) در مدت 300 ساعت نمایش می‌دهد. با افزایش زمان ، لایه رسوب تشکیل و مقاومت حرارتی لایه رسوب افزایش می‌یابد. حال آزمایش در چهار مرحله دیگر با سرعت‌های 1 – 1/7-2/3 و 3 متر بر ثانیه انجام و میزان رسوب گذاری اندازه گیری شده و همزمان عکس‌هایی نیز از میزان تشکیل رسوب گرفته شده است .

سختی گیر مغناطیسی,سختیگیر,رسوبزدا,رسوب زدا

منحنی قرمز نتایج میزان رسوب گذاری با سرعت سیال 1 متر بر ثانیه می‌باشد. همانطور که در منحنی بالا مشاهده می‌گردد در سرعت یک متر بر ثانیه عملکرد سیستم سختی گیر مغناطیسی تنها 25 درصد نسبت به سیستم شاهد بهبود داشته است.

بیشتر بخوانید:   از پرورش آبزیان تا کشاورزی با سیستم رسوب زدا هیدروفلو

منحنی سبز رنگ نتایج میزان رسوب گذاری با سرعت سیال 1/7 متر بر ثانیه است. در این سرعت عملکرد سیستم سختی گیر مغناطیسی 42 درصد نسبت به سیستم شاهد میزان رسوب گذاری را کاهش داده است. منحنی آبی رنگ نتایج میزان رسوب گذاری با سرعت سیال 3/0 متر بر ثانیه است. در این سرعت عملکرد سیستم سختیگیر مغناطیسی 33 درصد نسبت به سیستم شاهد میزان رسوب گذاری را کاهش داده است. منحنی زرد رنگ نمایانگر نتایج میزان رسوب گذاری با سرعت سیال 2/3 متر بر ثانیه است. در این سرعت عملکرد سیستم سختی گیر مغناطیسی 80 درصد نسبت به سیستم شاهد میزان رسوب گذاری را کاهش داده است و بهترین نتیجه بدست آمده در آزمایشگاه است. لازم به توضیح است که در تمامی‌مراحل آزمایش مقدار هدایت الکتریکی آب تغذیه 450 میکروزیمنس بر سانتیمتر بوده و نسبت تغلیظ تا میزان 5 برابر کنترل شده است.

سختی گیر مغناطیسی

نتایج آزمایش فوق به شدت تاثیرپذیری عملکرد سختی گیرهای مغناطیسی را نسبت به سرعت آب داخل لوله نشان می‌دهد در شرایطی که بهترین عملکرد در سرعت 2/3 متر بر ثانیه اتفاق می‌افتد میزان کاهش رسوب 80 درصد بوده و این بدان معناست که تنها روند رسوبگذاری کند گردیده و حذف نمی‌گردد.

سختی گیر مغناطیسی

مدت زمان این آزمایش 12 روز بوده و چنانچه به مدت زمان آزمایش اضافه گردد بدیهی است میزان تشکیل رسوب از حد استاندارد بالاتر خواهد رفت. از سوی دیگر کنترل سرعت سیال در مدار لوله کشی در عمل بسیار سخت و غیرممکن است. به عنوان مثال در شرایط عملیاتی چنانچه تجهیزی از مدار خارج گردد، با قطع شیر ورودی و خروجی، سرعت سیال در سایر نقاط سیستم لوله کشی تغییر خواهد کرد. عموما طراحان تاسیسات مکانیکی سرعت 1 الی 1/5 متر بر ثانیه را در طراحی‌های خود لحاظ می‌نمایند که در این شرایط با رجوع به منحنی فوق تنها 30 الی 40 درصد میزان رسوبگذاری کاهش می‌یابد.

بیشتر بخوانید:   کنترل بایوفیلم به کمک رسوب زدایی آب با امواج رادیویی!

بیشتر بدانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *