قهوه نوشیدنی محبوب؛ رسوبزدایی با دستگاه رسوبزدا هیدروفلوی خانگی

29 تیر, 1398
رسوبزدایی قهوه ساز با رسوب زدای هیدروفلو

قهوه نوشیدنی محبوب؛ رسوبزدا خانگی هیدروفلو HS38

روشهای متفاوتی جهت دم کردن قهوه وجود دارد که در هر یک طعم و عطر استخراج شده از قهوه با یکدیگر فرق می‌نماید. تغییر پارامترهایی نظیر نحوه درست آسیاب دانه قهوه و مدت زمان دم کردن، نسبت قهوه به آب، کیفیت آب و دمای آب از مهمترین عوامل در کیفیت عطر و طعم قهوه هستند. رسوبزدا باعث از بین رفتن رسوبات ناشی از استفاده آب سخت در این دستگاه می‌گردد.
قهوه اسپرسو یکی از محبوب ترین قهوه‌ها است و دستگاه‌های اسپرسوساز زیادی در انواع خانگی و تجاری سالیانه در دنیا تولید و فروخته می‌شود. جهت تهیه قهوه اسپرسو آب می‌بایست دارای فشار بالایی بوده، به همین منظور در داخل دستگاه پمپ تعبیه می‌گردد. جهت دم کردن اسپرسو، دمای آب می‌بایست 200 درجه فارنهایت یا 93 درجه سانتیگراد بوده و نباید به نقطه جوش برسد. اما در زمان بخار دادن حتماً دما باید به 212 درجه فارنهایت یا 100 درجه سانتیگراد برسد. فشار لازم جهت تهیه اسپرسو با کیفیت 130PSI یا 9 بار است.
استفاده از آب سخت در هنگام تهیه قهوه باعث می‌شود، رسوبات ناشی از املاح آب در نقاط مختلف دستگاه قهوه ساز تشکیل شود. علاوه بر کاهش دبی آب، تشکیل لایه‌های رسوب در بویلر دستگاه موجب کاهش دقت در تولید دمای آب گرم می‌گردد که در کاهش کیفیت قهوه اسپرسو تاثیر دارد.
قبل از معرفی دستگاه رسوبزدا هیدروفلو، تنها راه مقابله با رسوب در دستگاه‌های قهوه ساز و اسپرسو ساز تهیه آب نرم با سختی گیر رزینی با گریدخوراکی بوده که طعم و کیفیت آب را نامناسب ساخته و در بسیاری از موارد از رزین‌های شیمیایی غیر خوراکی استفاده شده که غیر قانونی بوده و آب نیز غیر قابل شرب می‌شده است.

بیشتر بخوانید:   رسوبزدای هیدروفلو بهترین جایگزین سختی گیر رزینی

رسوبزدایی قهوه ساز با رسوب زدای هیدروفلو

سالهاست که رسوب زدا هیدروفلو جهت مقابله با رسوب در دستگاه‌های قهوه ساز با موفقیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سالهای اولیه رسوبزدای خانگی هیدروفلو HS38 بر روی لوله آب ورودی دستگاه قهوه ساز نصب می‌شده است. تعداد بسیار زیادی قهوه ساز تجاری در انگلستان، سوئیس و ‌‌ایتالیا با استفاده از ‌‌این روش مشکل رسوب را کاملاً از بین بردند. با پیچیده تر شدن دستگاه‌های قهوه ساز و ‌‌ایجاد سیکل‌های مختلف آب داخل دستگاه موجب شد که شرکت هیدروپت ‌ایده سفارشی کردن تکنولوژی رسوبزدا هیدروفلو برای دستگاه‌های قهوه ساز و اسپرسو ساز با همکاری سازندگانی نظیر CMA ،Wega ،  Lavazza، Nespersso،  Selecta و تعداد دیگری از سازندگان مطرح گردد.

رسوبزدایی قهوه ساز با رسوب زدای هیدروفلو

رسوبزدایی قهوه ساز با رسوب زدای هیدروفلو

سازندگان معتبر دستگاه‌های قهوه ساز از ‌‌این ‌‌ایده استقبال کردند و سختی گیر هیدروفلو را در آزمایشگاه، با استفاده از آب سخت بر روی دستگاه‌های قهوه ساز خود امتحان نمودند. ‌‌این همکاری مشترک منجر به تولید رسوبزداهای Multi-Head جهت دستگاه‌های قهوه جوش حرفه‌‌ای خانگی گردید. در مدت کمتر از 3 سال هزاران سختی گیر هیدروفلو سراسر جهان بر روی دستگاه‌های قهوه جوش با موفقیت کامل نصب گردید.

رسوبزدایی قهوه ساز با رسوب زدای هیدروفلو

در سال 2002 ‌‌این موفقیت در غرفه شرکت Astoria در میلان به نمایش گذاشته شد.

رسوبزدایی قهوه ساز با رسوب زدای هیدروفلو

در سالهای معرفی‌‌این تکنولوژی به صنعت قهوه که حدود 19 الی 20 سال پیش است، دستگاه‌های تصفیه آب امروزی رایج نبود. سازندگان پیشنهاد میدارند که در مناطق با سختی آب بالا از سختی گیر رزینی یا نرم کننده‌های شیمیایی آب استفاده گردد. سختی گیر رزینی دستگاهی است که رزین‌های شیمیایی داخل محفظه‌‌ای قرار می‌گیرند و با عبور آب سخت، رزین‌ها یون‌های سختی نظیر کلسیم، منیزیم، منگنز و آهن را جذب خود کرده و سختی آب را کاهش می‌دهند. در قبال یونهای سختی جذب شده، سدیم وارد آب شده که باعث شوری آب می‌گردد. رزین‌های گرید خوراکی اخیراً در سختی گیرهای پلی فسفات و پکیج‌های خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
رزین‌ها دارای قدرت جذب محدودی هستند و پس از مدت کوتاهی، اشباع می‌گردند. جهت احیا رزین‌ها نیاز به شستشو با آب نمک و آبکشی سیستم است. با توجه به مضراتی که سختی گیرهای رزینی برای سلامتی افراد ‌‌ایجاد می‌نماید ‌‌این روش منسوخ شده و کارائی خود را از دست داده و با دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس یا RO آب تصفیه شده و با کیفیت تهیه می‌گردد.
رسوبزدا هیدروفلو مکانیزم متفاوتی با سختیگیرهای رزینی دارد. اگر فرض بر ‌‌این است که استفاده از سختی گیرهای رزینی جهت کاهش میزان رسوب در دستگاه‌های قهوه ساز است، راه کار خلاقانه و جدید برای مقابله با رسوب توسط رسوبزدای هیدروفلو ارائه شده است.

رسوب زدا هیدروفلو با ارسال سیگنال‌های رادیویی ‌ایمن داخل آب، یون‌های مزاحم در رسوب گذار را در کنار همدیگر جمع کرده و ‌ایجاد کریستال‌های بسیار ریز میکرونی می‌نماید. به عبارت دیگر به جای ‌اینکه یون‌های کلسیم و منیزیم به سطوح داغ بویلر و مبدل بچسبند، همدیگر را جذب کرده و کریستال ‌ایجاد می‌کنند. کریستال‌های هیدروفلو بسیار پایدار بوده و متلاشی نمیگردند. با ‌این روش اگر رسوبی تشکیل شود به صورت بسیار نرم بوده که براحتی در سرویس‌های دوره‌‌ای با آب تمیز می‌شوند و نیاز به استفاده از اسید جهت شستشو ندارند ورسوبزدایی به راحتی صورت می‌گیرد.
لیست ذیل دستگاه‌های نصب شده توسط آقای آندره ماریا در سال 2000 و 2001 بر روی دستگاه‌های مختلف قهوه ساز و اسپرسو ساز در ‌ایتالیا است که همگی از عملکرد رسوب زدا هیدروفلو رضایت داشتند.

بیشتر بخوانید:   چه چیزی در آب و یخ شما وجود دارد؟

رسوبزدایی قهوه ساز با رسوب زدای هیدروفلو

در سال 2015 دستگاه رسوبزدا هیدروفلو S38 موفق به اخذ جایزه نوآوری تجهیزات آشپزخانه در آمریکا گردید.

رسوبزدایی قهوه ساز با رسوب زدای هیدروفلو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *