رسوبزدایی بایوفیلم موجود در آب شیرین کن با رسوب زدا هیدروفلو

31 تیر, 1399

رسوبزدایی بایوفیلم با بهره‌گیری از تکنولوژی رسوب زدا هیدروفلو

 

رسوبزدایی بایوفیلم,بایوفیلم,رسوبزدا,رسوب زدا,سختیگیر,سختی گیر,رسوبزدا هیدروفلو,رسوب زدا هیدروفلو

بایوفیلم تولید شده در لوله کندانسور، مقاومت حرارتی بالاتری نسبت به رسوب مواد معدنی ایجاد می‌کند. اسید روش سنتی برای حل کردن رسوب مواد معدنی است. این روش قبل از باز کردن روکش کندانسور برای تمیز کردن برس بر روی کندانسور اعمال می‌شود. امروزه رسوبزدایی با اسید توسط برخی از کاربران توصیه نمی‌شود زیرا در صورت عدم کنترل صحیح غلظت و زمان‌بندی، ممکن است به لوله‌های کندانسور آسیب برسد. رسوب زدا هیدروفلو می‌تواند گزینه مناسبتری باشد.
بدین منظور از برسهای تمیزکننده برای از بین بردن بایوفیلم جهت بازگشت بازده چیلر استفاده می‌شود. اگرچه رسانایی حرارتی مواد معدنی بسیار بهتر از بایوفیلم است اما هنوز هم بسیار پایین ‌تر از متریال لوله‌های کندانسور است.
رسوب بیولوژیکی (بایوفیلم و سوختهای زیستی) تجمع نامطلوب میکروارگانیسمها، گیاهان و حیوانات در سطوح سازه است. این نوع رسوب در سطوح سازه‌های غرق در آب دریا (سوختهای هوایی دریایی)، از قبیل تنه کشتی، اسکله‌های ساحلی و زیردریایی‌ها وجود دارد. همچنین در سایر سطوحی که در تماس مداوم با آب هستند از جمله سیستمهای خنک کننده و لوله‌های آب وجود دارد.
بایوفیلم در سیستمهای خنک کننده می‌تواند از جریان آب جلوگیری کند، باعث کاهش راندمان برج خنک کن و افزایش هزینه‌های انرژی و همچنین ایجاد بوی بد شود! جلبکها می‌توانند سیستم تصفیه آب تازه را مسدود کنند و تمیز کردن مکرر لوله‌های آب برای جلوگیری از انسداد لازم است.

 

رسوبزدایی بایوفیلم,بایوفیلم,رسوبزدا,رسوب زدا,سختیگیر,سختی گیر,رسوبزدا هیدروفلو,رسوب زدا هیدروفلو

کلر یا سایر مواد شیمیایی در برج خنک کن آب دریا و آب شیرین کن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند تا از رشد بایوفیلم جلوگیری کنند. با توجه به تنظیم سیاستهای حفاظت از محیط زیست محلی در مورد تخلیه مواد شیمیایی، بایوفیلم را نمی‌توان با استفاده از مواد شیمیایی به طور کامل از بین برد.
رسوبزدا هیدروفلو سری P یک راه حل نهایی برای این نوع مشکل است.

 

رسوبزدا هیدروفلو در رسوب زدایی بایوفیلم چگونه عمل می‌کند؟

میکروارگانیسم سازنده بایوفیلم وقتی از میدان الکتریکی ناشی از آن عبور می‌کند، قطبی می‌شود. بار قطبی در میکروارگانیسمها باعث می‌شود که مولکولهای آب ساختار محکمی داشته باشند و منجر به جبران فشار اسمزی بین سلول و محیط آب شود.

میزان تغییر در فشار اسمزی بستگی به غلظت سیتوپلاسم سلول و ماهیت آب (آب دریا، آب زیرزمینی یا آب شیرین و ..) دارد. جبران فشار اسمزی منجر به وارد شدن آب به سلول می‌شود.

 

رسوبزدایی بایوفیلم,بایوفیلم,رسوبزدا,رسوب زدا,سختیگیر,سختی گیر,رسوبزدا هیدروفلو,رسوب زدا هیدروفلو

 

فشار هیدرولیکی که در داخل سلول ساخته شده است، سرانجام غشای سلولی را پاره می‌کند و آن را می‌کشد. حتی اگر فشار به اندازه کافی زیاد نباشد، رقیق شدن سیتوپلاسم فرآیندهای متابولیکی را مختل می‌کند و باعث مرگ زودرس سلول می‌شود.

 

رسوبزدایی بایوفیلم,بایوفیلم,رسوبزدا,رسوب زدا,سختیگیر,سختی گیر,رسوبزدا هیدروفلو,رسوب زدا هیدروفلو

سیستمهای کاربردی رسوبزدا هیدروفلو سری P

برد رسوب زدا هیدروفلو سری P را می‌توان در هر سیستم کاربردی که بایوفیلم در آن وجود دارد بکار برد مانند:

  • چیلرهای سرد یا غیرمستقیم آب دریا
  • مبدل‌های حرارتی
  • مدارهای شستشوی آب

بیشتر بدانید:

روشهای رسوبزدایی آب شیرین با رسوبزدا هیدروفلو
جلوگیری از رشد باکتریها توسط رسوبزدا هیدروفلو
رسوبزدایی جلبکها توسط رسوبزدا هیدروفلو
رسوبزدایی رسوب مواد معدنی با رسوب زدا هیدروفلو سری C

منبع:

http://www.powertechipc.com/technologies/Hydropath/functions/aquaklear_biofilm_removal.htm

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.