راندمان پکیج خانگی من چقدر است؟

25 بهمن, 1397

خرید یک پکیج خانگی با راندمان بالا می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند مقادیر زیادی در هزینه‌های شما صرفه جویی نماید. در این مقاله توضیحاتی در خصوص مزایای استفاده از پکیج خانگی با راندمان بالا ارائه می‌‌‌‌‌‌‌‌نماییم. بطور خلاصه گرمایش منزل شما توسط پکیج خانگی تأمین می‌‌‌‌‌‌‌‌شود. که حدود 60 درصد قبض گاز پرداختی توسط شما مربوط به تأمین گرمایش ساختمان است. بنابراین بهتر است پکیج گرمایشی با راندمان بالاتر انتخاب نمایند. یک رابطه ساده دارد، استفاده از پکیج خانگی با راندمان بالاتر به معنای قبض گاز کمتر است.
متأسفانه راندمان پکیج‌های خانگی قدیمی‌‌‌‌‌‌‌‌ همیشه از راندمان پکیج‌های گرمایشی جدید کمتر است اما راهکارهای بسیار ساده‌ای وجود دارد که شما بتوانید از حداکثر توان در راندمان پکیج‌های خانگی بهره برداری نمایید.
ابتدا مفاهیم اولیه را با هم مرور می‌کنیم:

راندمان پکیج خانگی چگونه اندازه گیری می‌‌‌‌‌‌‌‌شود؟

در حال حاضر استانداردهای متفاوتی برای تعیین راندمان پکیج خانگی نظیر SEDBUK2005، Erp، SEDBUK200 وجود دارد که اختلاف بسیار کمی ‌‌‌‌‌‌‌‌در محاسبات و ارزیابی‌ها دارند. اگر ایده آل این است که تنها یک مرجع استاندارد برای تعیین راندمان پکیج تعیین شود.

راندمان پکیج گرمایشی و پکیج خانگی

Erp:

تمام پکیج‌های خانگی جدید لیبل یا برچسب انرژی Erp دارند که راندمان انرژی پکیج‌ها را از A تا G نمایش می‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. عموما اکثر پکیج‌های گرمایشی گاز سوز جدید برچسب انرژیA  دریافت می‌‌‌‌‌‌‌‌نمایند که به این معناست که راندمان آنها فوق العاده بالاست.

 

راندمان پکیج گرمایشی و پکیج خانگی

SEDBUK2009:

در انگلستان SEDBUK مخفف sesonalEfficiency of a Domestic boiler است و اصلاحیه سال 2009 به دقت حد راندمان بویلر را مشخص می‌‌نماید. گرید A راندمان بالای 90 درصد، گرید B راندمان 86 الی 90 درصد و به همین ترتیب گرید G راندمان کمتر از 70 درصد را نشان می‌‌دهد. اگر میزان دقیق راندمان برای شما مهم است این استاندارد به دقت راندمان‌‌ها را بررسی و ارزیابی نموده است. البته تفاوت چند درصد در راندمان تاثیر زیادی در کاهش مصرف گاز نخواهد داشت و بیشترین صرفه‌‌جویی در تعویض پکیج گرمایشی قدیمی ‌‌‌‌‌‌‌‌با پکیج خانگی جدید با راندمان بالا خواهد بود.

بیشتر بخوانید:   چه چیزی در آب و یخ شما وجود دارد؟

SEDBUK2005:

مرجع استاندارد SEDBUK قدیمی‌‌‌‌‌‌‌‌که برای پکیج‌‌های خانگی قدیمی‌‌‌‌‌‌‌‌استفاده می‌‌شده و هم اکنون نیز توسط بسیاری از تولیدکنندگان مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. همانند برچسب انرژی Erp پکیج‌‌های خانگی را از گرید A تا گرید G دسته‌‌بندی می‌‌نماید. گرید A بالای 90 درصد راندمان و گرید G زیر 70 درصد راندمان دارند.

میزان صرفه‌‌جویی من در انتخاب پکیج گرمایشی راندمان بالا چه قدر است؟

جدول زیر که توسط شرکت گاز انگلستان تهیه شده میزان صرفه‌‌جویی در سال با طرح تعویض پکیج خانگی قدیمی‌‌‌‌‌‌‌‌ با پکیج گرمایشی راندمان بالا را نمایش میدهد.

 

راندمان پکیج گرمایشی و پکیج خانگی

هزینه‌‌های صرفه‌‌جویی شامل تعویض پکیج گرمایشی چگالشی جدید با گرید A، اضافه کردن ترموستات اتاقی و شیرترموستاتیک رادیاتورها است. میزان صرفه‌‌جویی بستگی به میزان عایق کاری حرارتی دیوارها، پنجره‌‌ها و سقف خانه دارد. قیمت گاز برمبنای آوریل 2018 است.

راندمان پکیج گرمایشی و پکیج خانگی

پیشرفته ترین پکیج‌‌های خانگی کدامند؟

در حال حاضر پکیج‌‌های گرمایشی چگالشی بیشترین راندمان را در بازار دارند. دلیل آن تجهیز شدن پکیج‌‌های چگالشی با مبدل‌‌های حرارتی بسیار پیشرفته است که قابلیت بازیافت انرژی را از بخار در حال تقطیر دارند. بسیاری از پکیج‌‌های خانگی قدیمی ‌‌‌‌‌‌‌‌مبدل‌‌هایی از جنس چدن یا لوله‌‌های مسی دارند که میزان زیادی اتلاف   انرژی دارد. تقریبا تمامی ‌‌‌‌‌‌‌‌پکیج‌‌های گرمایشی جدید گرید A انرژی دارند به ویژه پکیج‌‌های چگالشی، بنابراین شما از این جهت خیالتان آسوده خواهد بود. از لحاظ صرفه‌‌جویی در مصرف گاز و کاهش هزینه‌‌های جاری عموما پکیج‌‌های گرمایشی با گرید A تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.
انتخاب صحیح پکیج گرمایشی به عواملی نظیر زیربنای خانه، مقدار آب گرم مصرفی، تعداد دوش‌‌ها و سرویسهای بهداشتی و….. بستگی دارد.

برای افزایش راندمان پکیج خانگی موجود چه کارهایی می‌‌توان انجام داد؟

1- بازدیدهای منظم دوره‌‌ای
سرویس سالیانه، کمک شایانی در عملکرد پکیج خانگی دارد. بازکردن قطعات، رسوبزدایی در صورت نیاز، تمیز کردن املاح و زنگار آهن از قطعات داخلی موجب می‌‌شود که این قطعات دیرتر دچار استهلاک گردند.

بیشتر بخوانید:   صرفه جویی در آنتی اسکالانت و بایوساید با سیستم رسوب زدا هیدروفلو

راندمان پکیج گرمایشی و پکیج خانگی

جهت افزایش راندمان عملکرد و عمر پکیج خانگی می‌‌توان به نصب شیرهای ترموستاتیک، کنترل‌‌های جدید، رادیاتورهای با راندمان بالا و همچنین نصب رسوب زدای هیدروفلو جهت حفاظت مدار لوله‌‌کشی در مقابل رسوب و خوردگی اشاره نمود.

راندمان پکیج گرمایشی و پکیج خانگی

2- تنظیم پکیج خانگی
یکی از بهترین عوامل در استهلاک شدید پکیج‌‌های خانگی تنظیم نامناسب پکیج است. به عنوان مثال با تغییر فصل می‌‌بایست تنظیمات دمای پکیج خانگی تغییر نماید. متناسب با کاهش دمای هوا به همان میزان می‌‌بایست دمای پکیج خانگی را افزایش داد. تنظیم درجه پکیج بر روی حداکثر مقدار ساکن خرابی قطعات را افزایش می‌‌دهد. با نصب رسوبزدای هیدروفلو علاوه بر صرفه‌‌جویی در مصرف انرژی نیازی به استفاده از حداکثر توان پکیج خانگی ندارید.

راندمان پکیج گرمایشی و پکیج خانگی

موتورخانه مرکزی:

در موتورخانه‌‌های مرکزی، ترموستات دمای آب گرم را در محدوده 55 الی 60 درجه سانتیگراد متناسب با دمای دیگ باید 10 الی 15 درجه بالاتر تنظیم نمایند. در زمستان حداکثر دمای دیگ گرمایشی چدنی یا فولادی را 80 درجه سانتیگراد و در تابستان در محدوده 55 الی 60 درجه سانتیگراد تنظیم کنید.

پکیج‌‌های گرمایشی:

در پکیج‌‌های گرمایشی که دارای درجه تنظیم مدار رادیاتور و مدار آبگرم مصرفی هستند دمای مدار رادیاتور را بر روی 80 درجه سانتیگراد تنظیم کنید. دمای مدار آبگرم مصرفی را تا جایی که ممکن است در کمترین مقدار که نیازهای آبگرم بهداشتی شما را تامین می‌‌کنند تنظیم نمایید. معمولا دمای 55 الی 60 درجه سانتیگراد برای آبگرم مصرفی دمای مناسبی است.

راندمان پکیج گرمایشی و پکیج خانگی

بیشتر بدانید :

بیشتر بخوانید:   راه‌حل‌های عاری از مواد شیمیایی فناوری رسوب زدای هیدروفلو برای انواع رسوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *