رسوب زدا آب یا نرم کننده آب

19 تیر, 1399

رسوبزدا هیدروفلو یا نرم کننده‌های سنتی آب

آب بخشی جدا ناپذیر از زندگی روزمره ماست، اما تقریبا می‌توان گفت که آب تمیز نمی‌شود. به همین دلیل است که آب معمولا قبل از رسیدن به شما، مراحل درمانی زیادی را پشت سر می‌گذارد. حتی زمانی که آب شهر شما از قبل تصفیه شده است و به سمت مخزن و لوله‌های ذخیره می‌رود، ممکن است در شرایط مدنظر ما نگهداری نشود. حال رسوب زدا این بین چه نقشی را می‌تواند ایفا کند و یا نرم کننده‌های آب چه نقشی دارند؟! رسوب زدا هیدروفلو چطور می‌تواند در این بین تأثیرگذار باشد؟! اینها سوالاتی هستند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.
درست در همین مرحله است که رسوبزدایی و تهویه مطبوع پا به میدان می‌گذارد. هدف از رسوبزدایی آب سه مسأله مهم است که در اکثر منابع آب وجود دارد: رسوب آهک، باکتری و جلبک. این موارد می‌تواند باعث مشکلات شایانی در سیستمهای آب شود. از جمله در لوله‌کشی‌ها، مبدلهای حرارتی، وسایل و سایر موارد.
اگر هدف اصلی شما، سالم نگه داشتن آب یا عدم ایجاد مشکل در سیستم لوله‌کشی یا افزایش کارایی وسایلتان است، گزینه‌های زیادی ممکن است برای رسوبزدایی و تصفیه آب موجود باشد. هزاران راه حل وجود دارد که درک تفاوت بین آنها دشوار است ولی کدام یک برای خانه یا محل کار شما بهترین راه حل هستند.
در این پست به دو نوع سیستم رسوبزدا برای آب خواهیم پرداخت: دستگاه رسوب زدا آب و نرم کننده‌های آب. این دو اغلب اشتباه گرفته می‌شوند. بنابراین ما تفاوت بین این دو را برایتان روشن می‌کنیم و نحوه عملکرد هر کدام را توضیح می‌دهیم.

دستگاه رسوبزدا آب یا نرم کننده آب: شباهتشان در چیست؟

پیش از اینکه در مورد اختلافهای بین این دو اصطلاح بحث کنیم، ابتدا به شباهتهایشان می‌پردازیم. چرا که رسوبزدا و نرم کننده آب هر دو برای رفع مشکل رایج سختی آب استفاده می‌شوند. آب سخت آبی است که سرشار از مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم و سیلیس است.
این مواد معدنی می‌توانند برای سطوح آبگرمکنها، لوله‌های آب در سراسر منزل و محل کار شما مشکلاتی ایجاد کنند. با گذشت زمان، لوله‌ها می‌توانند کاملا مسدود شوند. هنگامی که آهک روی یک ابزار گرمایشی ایجاد می‌شود، آن را عایق بندی می‌کند و به مرور از انجام کار آن جلوگیری می‌کند. آب سخت نیز می‌تواند باعث بروز مشکلات مداوم و روزمره شود. جای تعجب نیست که صاحبان منازل و مشاغل همگی به دنبال راهی برای مقابله با این مشکل هستند.

دستگاه رسوب زدا آب یا نرم کننده آب: تفاوتهایشان در چیست؟

پیش از این بررسی کردیم که این دو اصطلاح مشترکاً چه هستند، پس تفاوت بین آنها در چیست؟ وقتی مسأله آب سخت می‌شود، یک نرم کننده سنتی آب در واقع یونهای کلسیم، منیزیم و سیلیس را از بین می‌برد و مقدار کمی از آن را به عنوان “سختی موقت” می‌شناسد. نرم کننده از طریق فرآیندی به نام تبادل یونی، این یونها را با نمک جایگزین می‌کند.
از طرف دیگر، سختی گیر آب یا همان رسوب زدا یک راه حل ابتکاری‌تر است که نحوه رفتار مواد معدنی سخت را در محلول مایع دستکاری می‌کند. نتیجه این امر آن است که این املاح همچنان وجود دارند اما بر روی سطوح نمی‌نشینند و مشکلاتی ایجاد نمی‌کنند. از آنجا که کلسیم، منیزیم و سیلیس مواد معدنی سالمی برای انسان و حیوانات دیگر هستند، نگه داشتن آنها در آب تا زمانی که به سیستم لوله‌کشی شما آسیب نرسانند، یک مزیت بزرگ است.
در حالی که هم نرم کننده‌های آب و هم سختیگیر آب برای رفع مشکل سختی آب طراحی شده‌اند، یک رسوبزدا آب معمولا با سایر موارد موجود در آب مقابله می‌کند، مانند آلاینده‌های بیولوژیکی از جمله باکتری‌ها و جلبکها که می‌توانند روی سطوح جمع شوند. وقتی این مواد جمع می‌شوند، به آنها بایوفیلم گفته می‌شود. یک نرم کننده آب به تنهایی برای حل مسأله بایوفیلم طراحی نشده است و تنها برای رسوبزدایی مناسب است.
توجه داشته باشید که ” رسوب زدا آب ” غالبا به عنوان یک اصطلاح نسبتا گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد که ممکن است به هر نوع سیستم تصفیه آب و رسوبزدا اشاره داشته باشد. ما در این بررسی روی رسوب زدا آب تمرکز می‌کنیم. راه حلی که می‌تواند برای سختی آب و آلودگی‌های بیولوژیکی راه حل مناسبی باشد.

بیشتر بخوانید:   تأثیر سیستم رسوب زدا هیدروفلو در رفع خوردگی میکروبیولوژیکی یا MIC

روشهای مختلفی برای سختی گیر ی آب وجود دارد، اما نتیجه آن باید یک محلول مایع باشد که اجازه ندهد از هر نوع رسوبی به سیستم لوله کشی شما آسیب برساند. در ادامه نگاه دقیق‌تری به نحوه کار نرم کننده آب و رسوبزدا می‌اندازیم.

یک نرم کننده آب چگونه کار می‌کند؟

رسوب زدا هیدروفلو یا نرم کننده آب,رسوبزدا,رسوبزدا,سختی گیر,سختیگیر

نرم کننده آب به طور معمول مواد معدنی اضافی را از طریق فرآیندی به نام تبادل یونی از آب خارج می‌کند. برای درک فرآیند، ابتدا باید بدانید که مواد معدنی یونی هستند. به عبارت دیگر، آنها دارای بار الکتریکی هستند. همچنین درک این نکته مهم است که یونهایی با بارهای متضاد به یکدیگر جذب می‌شوند.
مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم هر دو بار مثبت دارند. سدیم، ماده معدنی که نرم کننده‌های آب برای جایگزینی یونهای آب سخت استفاده می‌کنند نیز دارای بار مثبت است، بنابراین هیچ یک از این یونها به یکدیگر جذب نمی‌شوند. با این حال، بار سدیم نسبت به کلسیم و منیزیم ضعیفتر است. اگر یونها به یکدیگر جذب نمی‌شوند، چگونه می‌توان مبادله‌ای انجام داد؟ یک عنصر مهم دیگر برای روند کار لازم است: یک تخت رزین که شامل تعداد زیادی دانه کوچک و دارای بار منفی است.
نمکی که به نرم کننده آب اضافه می‌شود از زمان جذب مخالفها به این مهره‌ها می‌چسبد. سپس هنگامی که آب کلسیم و غنی از منیزیم از طریق نرم کننده آب جاری می‌شود، رزین با بار منفی یونهای با بار مثبت کلسیم ومنیزیم را جذب می‌کند. از آنجا که این یونها بار مثبت‌تری نسبت به یونهای سدیم دارند، یونهای سدیم جابه جا شده و برای کلسیم و منیزیم رد وبدل می‌شوند.
آبی که از مخزن خارج می‌شود، اکنون حاوی کلرید سدیم محلول (نمک) به جای کلسیم محلول یا منیزیم است، در نتیجه به آن “آب نرم” می‌گویند. برای هر GPG از کلسیم یا منیزیم که برداشته می‌شود، به ازای هر کوارت سدیم 7.5 میلی گرم اضافه می‌شود.
برای ادامه این روند، باید بطور دوره‌ای کیسه‌های نمک را به نرم کننده آب اضافه کنید. این مهره‌ها را شارژ می‌کند، بنابراین فرآیند تبادل یونی می‌تواند به کار خود ادامه دهد.
برخی از نقاط ضعف این فرآیند این است که آب را هدر می‌دهد زیرا مواد معدنی اضافی باید از آن خارج شوند و برای ادامه این کار نیاز به افزودن نمک هر چند وقت یکبار دارد.

بیشتر بخوانید:   استفاده از دستگاه رسوب زدا هیدروفلو در صنعت سلولز / خمیر کاغذ

این نشان دهنده یک کار تعمیر و نگهداری مداوم و همچنین هزینه اقتصادی است. همچنین باعث می‌شود این نوع تصفیه آب برای انسان و حیوانات دیگر از نظر محط زیست ناسالم باشد.

دستگاه رسوبزدا آب چگونه کار می‌کند؟

رسوب زدا هیدروفلو یا نرم کننده آب,رسوبزدا,رسوبزدا,سختی گیر,سختیگیر

دستگاه‌های رسوب زدای آب چگونه بر روی آب تأثیر می‌گذارند؟ به یاد داشته باشید، انواع مختلفی از سختی گیر آب وجود دارد. آنها از روشهای مختلفی برای ایجاد یک واکنش کاتالیزوری استفاده می‌کنند که باعث تغییر در نحوه رفتار مواد معدنی و آلاینده‌های بیولوژیکی در محلول مایع می‌شود. هدف نهایی این است که این ماده روی سطوح باقی نماند و باعث ایجاد مشکلات جدی مانند ایجاد بایوفیلم و رسوب نشود.
نحوه دستیابی یک سیستم رسوبزدا آب به نوع رسوبزدای آن و اینکه از چه توانایی برخوردار است بستگی دارد. هدف ممکن است کاهش تشکیل آهک، کاهش سرعت رسوب گذاری یا تغییر در ترکیب رسوب باشد به طوری که رسوب ایجاد شود ولی اصلا به سطوح نچسبد.
مهم نیست که چگونه یک رسوب زدا، رفتار مواد معدنی را دستکاری کند، همه آنها مشترکات کلیدی دارند. رسوبزدا، برخلاف نرم کننده‌های سنتی آب، در واقع یونهای معدنی را از بین نمی‌برد، اما آنها مانع از ایجاد این یونها در اطراف لوله‌ها، روی عنصر گرمایش، نازلها و لوله‌کشی نمی‌شوند. این یکی از مهمترین مشکلاتی است که آب سخت بدون اضافه کردن نمک به وجود می‌آورد.

به همین دلیل است که گاهی اوقات سیستمهای رسوب زدا آب را به عنوان “نرم کننده‌های بدون نمک” معرفی می‌کنند. این نمونه دستگاه رسوبزدا را بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند، زیرا رسوب زدا آب نسبت به نرم کننده‌های سنتی آب نیاز به نگداری و صرف هزینه کمتری دارد و نیاز به افزودن سدیم ندارد.
یکی دیگر از مزایای فرآیند رسوب زدا آب این است که می‌تواند آلودگی‌های بیولوژیکی را نیز برطرف کند. دستگاه‌های رسوب زدای آب می‌توانند بایوفیلم را شکسته و باعث شوند به سطوح نچسبند. برخی از رسوبزداها مانند هیدروفلو حتی می‌توانند این آلودگی‌های بیولوژیکی را غیرفعال کنند.
سختی گیر آب هیدروفلو با ارسال یک سیگنال الکتریکی به میزان 150 کیلوهرتز از طریق سیستم لوله‌کشی شما، از تبدیل شدن مواد معدنی، جلبک و باکتریها به رسوب در سیستم آب جلوگیری می‌کند. این سیگنال باعث جمع شدن مواد معدنی و تشکیل خوشه‌‌هایی می‌شود که در نهایت کریستالهای پایدار را تشکیل می‌دهند. این کریستالها مانند مواد معدنی از هم جدا نمی‌شوند.
سیگنال همچنین روی ماده بیولوژیکی تأثیر می‌گذارد. بیشتر بایوفیلم موجود از بین می‌رود و با جریان محلول مایع حمل می‌شود. علاوه براین، سیگنال الکتریکی جلبکها و باکتری‌ها را شارژ می‌کند و باعث می‌شود سلولها توسط لایه‌ای از آب خالص محاصره شوند. از آنجا که آب از طریق اسمز به سلول القا می‌شود، سلول پاره شده و از بین می‌رود.

بیشتر بخوانید:   چگونه در مصرف آب چیلر و برج خنک کن صرفه جویی کنیم ؟

رسوبزدایی آب را با استفاده از رسوب زدا هیدروفلو به طور مؤثر انجام دهید

ممکن است روشهای بسیاری برای تصفیه آب سخت وجود داشته باشد، اما همه این روشها به یک میزان مؤثر نیستند یا نیازهای هر صنعت را بصورت یکسان برآورده نمی‎کنند. آگاه سازی اولین گام اصلی است. بدین ترتیب می‌توانید اطمینان حاصل کنید که راه حلی را انتخاب کرده‌اید که مناسب خانه یا محل کار شما است.

بنابراین تنها بدلیل از بین بردن رسوب، هزینه و نگهداری مداوم یک نرم کننده آب را به خود تحمیل نکنید. برای برخی نرم کننده آب ممکن است بهترین راه حل باشد، اما به هیچ وجه تنها گزینه شما نیست. همانطور که مشاهده کردیم، انواع زیادی از رسوبزداها وجود دارند که می‌توانند تأثیر مثبتی بر روی آب سخت و بدون از بین بردن مواد معدنی داشته باشند.

علاوه براین، برخی از این رسوب زدا ها برای جلوگیری از تجمع بایوفیلم طراحی شده‌اند. در موارد متعددی، دستگاه رسوبزدا آب به جای نرم کننده آب، راه حل مناسبی برای رفع نیازهای رسوبزدایی آب است.
در شرکت هیدروفلو آمریکا، وسیله‌ای مخصوصا مؤثر برای رسوبزدایی آب ایجاد شده است که نیازی به استفاده ازهیچ ماده شیمیایی یا نمکی ندارد. این رسوبزدا نصب راحتی دارد و تنها کافی است دور لوله بسته شود. این دستگاه سختیگیر دارای مبدل ویژه‌ای است که به حلقه‌ای از فریتها وصل می‌شود.

رسوبزدا هیدروفلو صرف نظر از جنس لوله‌ها، یک سیگنال الکتریکی را که از طریق سیستم لوله‌کشی عبور می‌کند، ارائه می‌دهد. آبی که از طریق لوله‌ها جریان دارد به عنوان یک رسانا برای انتقال سیگنال عمل می‌کند.

در نتیجه این جریان الکتریکی، یونها کریستالهایی تشکیل می‌دهند که در آب معلق هستند. رسوب و بایوفیلم ساخته نمی‌شوند و سیگنال از این امر جلوگیری می‌کند. تکنولوژی هیدروپت، که دستگاه‌های رسوبزدا هیدروفلو را تأمین می‌کند، در مقایسه با سایر گزینه‌های سختی گیر آب موجود در بازار، منحصر بفرد و کارآمد است.

با رسوبزدا هیدروفلو، سایر لوازم و لوله‌های شما عاری از هر گونه رسوب و بایوفیلم خواهند بود. این امر باعث می‌شود تا لوازم شما با حداکثر توان خود کار کنند و دوام بیشتری داشته باشند.
ما چندین محصول رسوبزدا را برای پاسخگویی به نیازهای خاص شما ارائه می‌دهیم. شما می‌توانید روی محصولات رسوبزدایی ما حساب ویژه‌ای باز کنید تا بطور کامل رسوب، باکتری و جلبکها از بین بروند. چنان چه سوالی در این زمینه داشتید با مشاورین ما در میان بگذارید.

منبع: https://www.hydroflow-usa.com/Water-Conditioner-vs-Water-Softener

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *