Solar Impulse چیست؟

6 تیر, 1402

Solar Impulse چیست؟

Solar Impulse یک پروژه پیشرو در زمینه هواپیمایی و سیستم های تامین انرژی خورشیدی است. این پروژه توسط آقای آندره بورشبرگ و برادرش، برنارد بورشبرگ، در سوئیس بنیان گذاری شده است.هدف اصلی پروژه Solar Impulse استفاده از انرژی خورشیدی به عنوان منبع تامین انرژی برای پروازهای طولانی مدت است.

Solar Impulse یک هواپیمایی بدون سوخت است که از طریق صفحات بسیار بزرگی از سلول های خورشیدی، انرژی خورشیدی را تامین میکند. این هواپیما با استفاده از باتری های لیتیوم – پلیمری که شبانه روز انرژی خورشیدی را به آنها منتقل میکند قادر به پرواز در شب و شرایط آب و هوایی نیست .اما در طول روز با استفاده از پنل های خورشیدی، انرژی لازم برای پرواز و شارژ باتری ها تولید میشود.

Solar Impulse2 نسخه دوم و بهبود یافته از این هواپیماست که در سال 2015 توسط آقای آندره بورشبرگ و برادرش در سفری جهانی به رویدادهای انرژی پاک پرواز کرد. در این سفر، هواپیما در طول یک سال، با استفاده از انرژی خورشیدی، بدون استفاده از سوخت فسیلی، به یک سری مقصدهای جهانی سفر کرد. این پرواز نشان داد که با استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر، پروازهای بلند مدت نیز امکان پذیر است و برای حفظ محیط زیست بسیار مفید است.

بیشتر بخوانید : رسوبزدای هیدروفلو بهترین جایگزین سختی گیر رزینی

مزایا و معایب Solar Impulse میتوانند به شکل زیر باشند:

مزایا:

پاک بودن: Solar Impulse از منابع انرژی تجدید پذیر و پاک مانند نور خورشید استفاده می کند. این بدان معناست که از سوخت های فسیلی مانند نفت و گاز استفاده نمیکند و بنابراین آلودگی  هوا و انتشار گازهای گلخانه ای را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

صرفه جویی در انرژی Solar Impulse با استفاده از پنل های خورشیدی بر روی بال های خود، انرژی نور خورشید را به برق تبدیل میکند. این به این معنی است که نیاز به سوخت و سازوکارهای پیچیده و مصرف انرژی برای حرکت خودرو کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید:   دستگاه‌های رسوبزدا هیدروفلوی پنهان

استفاده از فناوری نوین  Solar Impulse از تکنولوژی پیشرفته ای برای استفاده از انرژی خورشیدی و تبدیل آن به برق استفاده می کند. این به نوبه خود به توسعه و پیشرفت فناوری های تجدید پذیر کمک میکند و به عنوان الگویی برای تحقق حمل و نقل پایدار در آینده می تواند خدمت کند.

 

معایب:

محدودیت های عملکرد:محدودیت های عملکرد Solar Impulse در مقایسه با وسایل نقلیه سنتی وجود دارد با توجه به محدودیت قدرت باتری های خورشیدی و وابستگی کامل به نور خورشید، ممکن است سرعت و عملکرد Solar Impulse در شرایط افت و خیز و آب و هوای نامساعد تحت تاثیر قرار گیرد.

محدودیت ظرفیت مسافربری: Solar Impulse به دلیل محدودیت نیروی مورد نیاز برای پرواز، قادر به حمل تعداد محدودی از مسافران نسبت به وسایل نقلیه هوایی معمولی است. این محدودیت میتواند مشکلاتی برای استفاده گسترده از این نوع وسیله نقلیه در سطح عمومی ایجاد کند.

وابستگی به شرایط آب و هوایی: Solar Impulse برای عملکرد بهینه خود به نور خورشید و شرایط آب و هوایی مناسب نیاز دارد. در شرایط ابری شدید ، شب های طولانی یا مناطق با کمبود نور خورشید، عملکرد این وسیله ممکن است کاهش یابد یا تماما متوقف شود.

هزینه بالا: ساخت و توسعه وسایل نقلیه مبتنی بر انرژی خورشیدی مانند Solar Impulse هزینه بالایی دارد. فناوری پیشرفته و مواد نوآورانه مورد نیاز برای ساخت این وسیله نقلیه می تواند هزینه تولید و قیمت نهایی را برای کاربران افزایش دهد.

بیشتر بخوانید : بررسی کاربردهای مدل‌های خانگی دستگاه رسوب زدا هیدروفلو

حوزه های فعالیت:

موضوعات مهمی که در Solar Impulse بر آنها تمرکز میشود:

 • هوانوردی تمیز
 • فناوری اطلاعات و مخابرات تجدید پذیر
 • خانه مثبت و به دور از اتلاف انرژی و حفظ محیط زیست پاکتر (صرفه جویی در مصرف انرژی)
 • آلودگی هوا
 • تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین
 • استفاده بهینه از منابع (بازیافت) و کاهش تولید زباله
بیشتر بخوانید:   تأثیر فناوری رسوبزدا هیدروپت روی سیلیکات

یک چالش موفق

راهکارهای کارآمد برای رشد اقتصادی پاک آقای برتراند پیکارد و بنیاد تکانه خورشیدی بیش از 1000 راه حل پاک و سودآور را برای مقابله با چالش های پایداری و در عین حال امکان رشد اقتصادی شناسایی کرده اند. بنیاد Solar Impulse این راه‌حل‌ها را در یک موتور جستجو برای اقدامات آب و هوایی سازماندهی کرده است تا از اجرای آنها پشتیبانی کند. این بنیاد با دادن ابزارهایی به تصمیم گیرندگان سیاسی و اقتصادی برای اتخاذ سیاست های انرژی و زیست محیطی بسیار جاه طلبانه تر، به آنها کمک می کند تا نقشه ای برای رسیدن به اهداف زیست محیطی خود را تنظیم کنند.

 

موسس

 

بنیاد Solar Impulse آقای برتراند پیکارد میباشد نگرش این موسس توانمند بر این اساس است:

آقای برتراند پیکارد، یکی از اولین کسانی که اکولوژی را از دریچه سودآوری متصور شد، همیشه از این موضوع حمایت کرده است که حل تغییرات آب و هوایی به جای یک مشکل گران قیمت یک فرصت بازار فوق العاده است. او فعالانه علیه پوچ بودن دستگاه ها و سیستم های قدیمی و آلوده کننده ای که ما هنوز از آنها استفاده می کنیم صحبت می کند و مزایای فناوری های کارآمد موجود را برای ایجاد انگیزه در دولت ها و صنایع برای اقدام تبلیغ می کند.

ایشان معتقدند که حفاظت از محیط زیست تنها در صورتی به واقعیت تبدیل می شود که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تلقی شود و نیازی به فداکاری مالی یا رفتاری نداشته باشد. امروزه راه حل های کارآمدی وجود دارد که می تواند رشد اقتصادی را تقویت کند و در عین حال تأثیر ما را بر روی کره زمین کاهش دهد.

بیشتر بخوانید:   تصفیه آب دریا با سیستم رسوب زدا هیدروفلو

 

خانم پاتریشیا اسپینوزا

دبیر اجرایی UNFCCC میباشد ایشان ابتکاراتی مانند اتحاد جهانی و هدف آن برای انتخاب 1000 راه حل کارآمد را در اختیار مردم جهان قرار داده است، دقیقاً همان چیزی که جامعه جهانی به آن نیاز دارد تا سرمایه‌گذاران، دولت‌ها، شهرها و شهروندان را قادر کند تا انواع غنی از فناوری‌های پاکی که در حال حاضر وجود دارند یا در حال توسعه هستند را استخراج کنند و اهداف را محقق سازند.

 

آقای دکتر فاتح بیرول

مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی میباشد نظر ایشان بر این اصل است که دیدن ایده‌های فناوری و کسب‌وکار بسیاری با برچسب راهکارهای کارآمد که می‌تواند به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک کند، الهام‌بخش است. آژانس بین‌المللی انرژی از تلاش‌ها برای دستیابی به یک آینده انرژی امن و پایدار برای تمام جهان حمایت می‌کند و نوآوری نقش حیاتی ایفا خواهد کرد.

دستاوردهای Solar Impulse :

 • نوآوری در فناوری هوای پاک در سوئیس
 • 40هزار کیلومتر پرواز بدون سوخت برای اولین بار در جهان
 • راه حل های اقتصادی مناسب جهت فناوری پاک
 • مصرف آب کمتر
 • مصرف انرژی کمتر (سوخت گرمایشی و برقی)
 • استفاده از مواد شیمیایی کمتر

شرکت هیدروپت انگلستان موفق به دریافت تاییدیه برچسب راه حل کارآمد از سوی Solar Impulse میباشد که توسط کارشناسان این مجموعه مورد تایید گردیده است.

از سال 1992 محصولات فناوری مراقبت از آب برای بهبود عملکرد سیستم ها و کاهش مصرف آب در شرکت Hydropath طراحی شده اند که با مصرف برق بسیار ناچیز کار میکنند.

حذف سختی گیر رزینی و تفاوت بنیادین با سایر سختی گیرهای غیر شیمیایی نظیر الکترونیکی و مغناطیسی و…  رسوب زدای هیدروفلو را جزو 1000تکنولوژی برتر آینده مورد تایید Solar Impulse 1000 Solution to change the world نموده که تمامی دستگاه ها با برچسب Solar Impulse ارائه میگردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *